Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Je za uveljavitev sprememb ZDoh-2 dovolj časa?

09. 11. 2022
Avtor: Jasmina Malnar Molek

Odbor DZ za finance je včeraj zavrnil predlog NSi o posvetovalnem referendumu glede novele Zakona o dohodnini, s katerim so v NSi predlagali zvišanje olajšave za vzdrževane družinske člane. 

Državni sekretar na ministrstvu za finance g. Tilen Božič pravi, da predlagani način usklajevanja ni skladen z običajnim načinom usklajevanja (z upoštevanjem rasti cen življenjskih potrebščin v določenem preteklem 12-mesečnem obdobju). Poleg tega predlagano zvišanje ne bi vplivalo na družine, ki naj bi jim v sedanjih razmerah draginje najprej in najbolj intenzivno pomagali, je dejal in pojasnil, da se nekomu z minimalno plačo in dvema vzdrževanima družinskima članoma ob uveljavitvi predlaganih sprememb razpoložljivi dohodek ne bi povečal.

"Sprememba višine olajšave za vzdrževane družinske člane bi razbremenila predvsem družine v najvišjih dohodkovnih razredih. Te pa lažje prenašajo bremena draginje in njihova socialna varnost ni tako ogrožena," je dejal.

Navedel je, da je vlada že sprejela ciljno usmerjene ukrepe - kot so zvišanje otroških dodatkov, energetski dodatek za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatke ter invalide, znižanje DDV na energente, regulacija cen goriv za pogon in ogrevanje - predlagane so tudi spremembe za dohodninsko razbremenitev mladih in tistih z nižjimi dohodki.

Poslanci bodo zdaj naprej odločali o predlogu zakona NSi. Pričakuje se, da bo zaradi nezadostne večine predlog zavrnjen. Šele po zavrnitvi predloga NSi lahko parlament odloča o vladnem predlogu, ker pa je potrebno spoštovati proceduro, se bo to zgodilo šele čez nekaj tednov. Seveda le, če opozicija v vmesnem obdobju ne vloži novega predloga o posvetovalnem referendumu. Prav tako lahko veto na zakon izglasuje državni svet. 

Prav veliko časa za sprejem novele ZDoh-2, ki bi pričela učinkovati s 1. 1. 2023, ni preostalo.

Vir: STA