Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Poslovanje gospodarskih družb v letu 2020

21. 05. 2021
Avtor: Jasmina Malnar Molek

AJPES je objavil podatke iz letnih poročil družb in podjetnikov za leto 2020.

Družbe in podjetniki, ki so predložili letna poročila za leto 2020, so zmanjšali število zaposlenih, prihodke, tudi prihodke na tujem trgu in neto čisti dobiček, neto dodano vrednost pa so ohranili v enakem obsegu kot leto prej. V letu 2020 so družbe prekinile trend izboljševanja kazalnikov gospodarnosti in donosnosti. Povečal se je delež kapitala v obveznostih do virov sredstev, kakor tudi dolgoročna pokritost dolgoročnih sredstev in zalog. Nekoliko slabša  je vrednost kazalnika, izračunanega iz razmerja med finančnim dolgom in denarnim tokom (EBITDA), ki nakazuje zmožnost poravnavanja finančnih dolgov v prihodnosti glede na dosežen neto čisti poslovni izid. Posledice pandemije so občutila skorajda vsa področja dejavnosti, saj so v letu 2020 družbe izkazale manjši neto čisti dobiček ali pa poslovale z višjo neto čisto izgubo. Izjema so bile le družbe iz področja informacijske in komunikacijske dejavnosti, ki so neto čisti dobiček povečale za 26 %.

Predloženih je bilo manj letnih poročil samostojnih podjetnikov (za leto 2019 jih je predložilo 52.713 podjetnikov), na kar je ponovno vplivalo povečano število samostojnih podjetnikov, ki so obdavčeni na podlagi ugotovljenega dobička z upoštevanjem normiranih odhodkov, ki niso zavezani za predložitev letnega poročila. V letu 2020 je bilo teh 47.292, v letu 2019 pa 44.414.

V letu 2020 je bil delež neto čistega dobička v skupnih prihodkih družb najnižji v zadnjih petih letih, pa vendarle višji, kot v letih od 2008 do 2015. Neto čisti dobiček družb je znašal 2.806 milijonov EUR ali 38 % manj kot leta 2019.

Povprečna mesečna plača na zaposlenega v družbah je znašala 1.774 EUR. V primerjavi z letom 2019 (iz podatkov letnih poročil za leto 2020 - podatki za prejšnje leto) je bila realno višja za 3,3 %.

Vir: AJPES