Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Zavezancem za izvedbo pobota preveč plačanih davkov ni potrebno predložiti vloge

25. 03. 2022
Avtor: Jasmina Malnar Molek

Davčni organ pred izvedbo vračila preveč plačanega davka preveri stanje na knjigovodski kartici zavezanca in v primeru izpolnjenih pogojev za pobot, izvede pobot po uradni dolžnosti na podlagi 97.a člena ZDavP-2. Pobot nastane že po samem zakonu na dan steka pogojev (to je na dan, ko sta zapadli obveznosti Finančne uprave RS za vračilo davka in obveznost davčnega zavezanca za plačilo davka). S tem dnem tudi prenehajo teči zamudne obresti. Vračilo, vključno s pobotom, preveč plačanega davka se izvede v 30 dneh od dneva vročitve odločbe oz. predložitve davčnega obračuna, razen v primeru DDV za katerega zakon določa, da se vrne v 21 dneh, če zavezanec na obračunu zahteva vračilo DDV. Zavezanec je o pobotu obveščen. 

Upoštevajoč zgornje pojasnilo, zavezancem torej v primeru obveznosti iz naslova preplačila davkov ni potrebno podajati posebnih vlog za izvedbo pobota, saj davčni organ pobot izvede po uradni dolžnosti. Pri tem pojasnjujemo, da ne glede na dejanski datum izvedbe (knjiženja) pobota, zamudne obresti prenehajo teči z dnem steka pogojev za pobot. Prav tako so obveznosti za vračilo, tudi če pobot še ni bil izveden, upoštevane pri izračunu dolga v postopku izdaje potrdil in razkritij.

Vir: FURS