Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
ZDRAVJE PRI DELU

Izboljšajte zdravje pri delu, sodelujte v raziskavi

09. 10. 2024
Avtor: Anton Šijanec
ZDRAVJE PRI DELU

Če boste v naslednjih tednih v svoji organizaciji prejeli e-pošto s povezavo do anketnega vprašalnika, vas prosimo, da nanj odgovorite in sodelujte v raziskavi Promocija zdravja pri delu v Sloveniji – evalvacija in predlogi za nadaljnji razvoj na dokazih podprtih programov, ki jo sofinancirata Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije - ARIS ter Ministrstvo za zdravje. Vaše mnenje je pomembno za izboljšanje programov promocije zdravja pri delu.

Pomembne so tudi izboljšave v delovnem okolju

V Sloveniji se na področju promocije zdravja pri delu večinoma izvajajo enostranski programi, ki so usmerjeni predvsem v spreminjanje vedenja zaposlenih glede zdravja. V teh programih pa je pogosto spregledan pomen izboljšav v delovnem okolju in analize podatkov o zdravju zaposlenih kot izhodišča za načrtovanju učinkovitih ukrepov in aktivnosti. Omejeno razumevanje promocije zdravja na delovnem mestu dodatno utrjujejo tudi izobraževalni programi za delodajalce, ki ne vključujejo širšega pristopa.

Analiza programov promocije zdravja pri delu v Sloveniji in tujini kaže, da so ti večinoma osredotočeni na posameznika in njegov življenjski slog (npr. zdrava prehrana, gibanje, preprečevanje stresa). Programi redko vključujejo spremembe v delovnem okolju, kot so prilagoditve delovnih mest ali delovnih razmer. Prav tako se programi promocije zdravja na delovnem mestu pogosto ne načrtujejo na podlagi analize zdravstvenih tveganj na delovnem mestu, temveč temeljijo predvsem na anketah, osredotočenih na izbrane vidike življenjskega sloga. Večina programov vključuje predavanja in ozaveščanje delavcev, vendar premalo naslavlja prilagajanje delovnega okolja in razmer v njem.

Primeri dobre prakse tako doma kot v tujini kažejo, da so učinkoviti programi promocije zdravja na delovnem mestu zasnovani na podlagi analize podatkov o zdravju zaposlenih, njihovih dejanskih potreb, kakovosti delovnega okolja in sodelovanja s strokovnjaki. Prav tako tuje raziskave poudarjajo pomen podpore vodstva, komunikacije in prilagodljivosti pri izvajanju tovrstnih programov. Brez teh ključnih dejavnikov se pogosto zmanjša zanimanje zaposlenih za sodelovanje in programi ne dosežejo želenih učinkov. Poleg tega je nujna dolgotrajna integracija programov promocije zdravja v organizacijsko kulturo, saj kratkoročne intervencije niso dovolj učinkovite.

Namen projekta je pridobiti vpogled v načrtovanje in izvajanje programov promocije zdravja v slovenskih organizacijah, raziskati stališča vodij do teh programov ter ugotoviti, kakšne so potrebe po dodatnem znanju na tem področju. Projekt bo prav tako preučil potencialne spodbude, ki bi organizacije še bolj spodbudile k aktivnejšemu delovanju na tem področju. Na podlagi teh ugotovitev bodo oblikovane smernice za prilagoditev obstoječih programov, kar upamo, da bo delovne organizacije dodatno spodbudilo k učinkovitejšemu delovanju in strokovni podpori na tem področju.

logotipa promocija zdravja 09102024

Vsem organizacijam, ki se boste odzvale, se izvajalca Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa, UKC Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje že v naprej iskreno zahvaljujeta za sodelovanje.

 

Več o raziskavi >>>

 

 

 

Preberite tudi