
Kako je z vračanjem zaposlenih po okužbi?
Avtor: Anton Šijanec
Izpostavljamo vam zanimiv prispevek iz aktualne revije Obrtnik podjetnik, ki opisuje, kako naj se zaposleni vračajo v podjetje po okužbi z novim korona virusom. Z dejstvom, da se zaposleni okužijo, zbolijo, ozdravijo in se nato ponovno vrnejo nazaj v delovno okolje, smo se namreč že kar nekako pomirili in se s tem navadili živeti. Pomembno je, da ti zaposleni niso stigmatizirani in da se njihovo vračanje izvede v skladu s protokoli zdravstvene stroke. V prispevku najdete tudi nov način pridobivanja potrdil o prestajanju karantene na domu.
------------- Prispevek iz revije Obrtnik podjetnik, december 2020 ------------->>>
Ukrepanje ob okužbi s SARS-CoV-2
Kako je z vračanjem zaposlenih po okužbi?
Če smo še prejšnji mesec mislili, da smo na vrhuncu jesenskega drugega vala epidemije novega koronavirusa, smo se žal zmotili. Ta še zdaleč ne popušča, okužbe pa se po izjavah stroke širijo tudi v delovnih okoljih. Z dejstvom, da se zaposleni okužijo, zbolijo, ozdravijo in se nato ponovno vrnejo nazaj v delovno okolje, smo se že kar nekako pomirili in se s tem navadili živeti. Pomembno je, da ti zaposleni niso več stigmatizirani, kot se je to dogajalo sprva, zato je prav, da se njihovo vračanje izvede tako, kot temu narekujejo protokoli zdravstvene stroke.
Ob okužbi brez odpustkov
Okužbe z novim koronavirusom se v vedno večji meri pojavljajo tudi v delovnih okoljih. Ob tem je ključno, da so tako zaposleni kot delodajalci ozaveščeni in se zavedajo odgovornosti ter ravnajo skrbno in skladno z navodili stroke, kar smo na tem mestu podrobneje opisali že v prejšnji številki revije.
V primeru pozitivnega testa sledi torej napotitev v izolacijo, ki se mora dosledno upoštevati. Odpustkov pri tem res ne sme biti. Čeprav je predvsem v malih podjetjih vsak posameznik zelo pomemben in se njegova odsotnost še kako pozna, neupoštevanje izolacije zagotovo vodi v epidemijo v podjetju, ki pa je lahko le še bolj uničujoča.
Kako po ozdravitvi
Po okužbi in bolezni pride ozdravitev in nato vrnitev zaposlenega. Glede na razvoj dogodkov in vedno večjega števila okuženih v podjetjih ni nič neobičajnega, da je v ospredje delodajalcev prišlo tudi vprašanje iz našega naslova. Vedno več je namreč tistih, ki se zdravi spet vračajo nazaj na delovna mesta. K pogovoru na to temo smo tudi tokrat povabili našo zunanjo svetovalko mag. Katarino Železnik Logar iz podjetja IVD Maribor.
Na kakšen način se lahko oseba, ki je bila okužena in je prebolela Covid-19, vrne nazaj na delovno mesto, da ne bo ogrožala svojih sodelavcev, ali je potrebno ponovno testiranje pred vračanjem na delo, so te osebe lahko še vedno vir okužbe, morajo delati izolirano, so vprašanja, ki se v tem času pojavljajo pri delodajalcih in v nadaljevanju bomo nanje skušali kar se da celovito odgovoriti.
Bolniška zaključena
Bolniški stalež osebe, ki je bila pozitivna, zaključi osebni zdravnik, ki to naredi ob svoji strokovni presoji glede na potek bolezni in ob upoštevanju vseh strokovnih priporočil.
Po navodilih NIJZ mora oseba, ki ji je bila odrejena izolacija in je v bolniškem staležu, ostati doma najmanj 10 dni od začetka bolezni. Oseba, ki preboleva okužbo brez simptomov, pa je doma 10 dni od pozitivnega testa na prisotnost virusa. Izolacija se predvidoma zaključi po 10 dneh, če je bila oseba zadnjih 48 ur brez vročine in je minilo 48 ur od začetka umirjanja simptomov in znakov bolezni. V kolikor bolezen oz. povišana temperatura trajata dlje, se izolacija podaljša in traja več kot 10 dni, dokler ne mine 48 ur od normalizacije telesne temperature pa vse do začetka umirjanja simptomov in znakov bolezni. V primeru hujšega poteka bolezni in potrebe po hospitalizaciji se izolacija seveda lahko podaljša.
Testiranje ob vrnitvi ni potrebno
Nekateri delodajalci želijo ali menijo, da bi zaposleni pred vrnitvijo na delo morali opraviti kontrolno testiranje, saj jih skrbi, da bi lahko prišlo do prenosa okužb v delovnem okolju. Skladno z navodili NIJZ to ni potrebno, ob vedenju, da je virus najbolj nalezljiv v obdobju pojava simptomov in znakov, torej dva dni pred pojavom in pet dni po pojavu bolezni.
Tveganja ni več
Zaposleni po vrnitvi na delo po zaključku izolacije in s tem bolniškega staleža ne predstavlja tveganja za prenos okužbe na sodelavce. Nepotrebno podaljševanje izolacije je lahko za zaposlene, ki so bolezen preboleli, zelo moteče, po drugi strani pa ima težave z nadomeščanjem kadra tudi delodajalec. Tveganje za prenos okužbe bi seveda lahko predstavljali tisti, ki bi izolacijo na domu prekinili prehitro, torej pred potekom predpisanega časa.
Če je bila v spomladanskem obdobju epidemije še praksa, da se je večino hospitaliziranih bolnikov za prekinitev izolacije testiralo z odvzemom brisa nosno-žrelnega prostora, sedaj ni več tako. Številne raziskave opravljene v vmesnem obdobju so pokazale, da je virus najbolj nalezljiv v obdobju pojava simptomov in znakov, torej dva dni pred in pet dni po pojavu bolezni, nato pa se infektivnost zelo hitro zmanjša.
Virus vseeno ostane prisoten
V primeru, da delodajalec kljub temu želi, da zaposleni, ki je prebolel okužbo in ni več v izolaciji, opravi ponovni test, je treba opozoriti, da obstaja velika verjetnost, da bo občutljiv test zaznaval virus še tedne ali celo mesece po okužbi. To pa seveda ne pomeni, da je oseba še vedno kužna! Vprašanje, ki se ob tem pojavlja je, kakšen status bo imel tak delavec, saj medicinskih razlogov za bolniški stalež ni več. Ne bo pa odveč tudi opozorilo, da se v navedenih situacijah, ko gre za ponovno testiranje, le-to praviloma še vedno opravlja samoplačniško, kar pa ne predstavlja tako majhnih stroškov.
Ne opustite preventive
Zaposleni, ki so bolezen preboleli in se vrnili na delovno mesto, naj še naprej upoštevajo splošne preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe, saj še zdaleč ni potrjeno, da so kakorkoli imuni na ponovno okužbo, to pa velja seveda tudi za tiste, ki še niso zboleli, torej nasploh za vse, ki si želijo obnašati se odgovorno do sebe in drugih.
Kljub številnim raziskavam je o bolezni Covid-19 še vedno veliko neznanega, v človeški naravi pa je, da se neznanega bojimo. Delodajalcem zato svetujemo naj se v primeru vprašanj o sami bolezni, dilemah glede ravnanja ob okužbah ali vračanju delavcev na delo in drugimi zdravstvenimi vprašanji pogovorijo z izbranimi izvajalci medicine dela. Širjenje obzorij ter s tem pametno ukrepanje je tudi v tem primeru edino, kar zares pomaga.
Anton Šijanec
Nov način pridobivanja potrdil o prestajanju karantene na domu!
Kot enega od ključnih ukrepov za omejitev širjenja okužbe z novim korona virusom poznamo karanteno na domu za osebe, ki so imele visoko rizične stike z okuženimi. Na Ministrstvu za zdravje so zato poenostavili postopek pridobivanja potrdila o karanteni, ki ga zaposleni potrebujejo kot dokazilo za uveljavljanje pravice do nadomestila plače ali drugih pravic iz naslova zdravstvenega in socialnega varstva.
Zaposleni lahko tako po novem obrazec za potrdilo o karanteni izpolnijo tudi sami ali pa to še vedno naredijo s pomočjo delodajalca. Obrazec je dostopen na spletni strani Nacionalnega instituta za javno zdravje in na portalu eUprave, povezave spodaj. NIJZ bo na podlagi vnesenih podatkov na navedeni elektronski naslov poslal izdano potrdilo o karanteni, ob tem pa bo zaposleni prejel tudi navodila o izvajanju karantene na domu.
Pomembne povezave
· Spletni portal eUprava:
https://e-uprava.gov.si/podrocja/sociala-zdravje-smrt/zdravje/potrdilo-o-karanteni.html
· Nacionalni institut za javno zdravje:
https://www.nijz.si/sl/nova-ureditev-karanten-na-domu
· Protokol za obvladovanje širjenja okužbe s SARS-CoV-2 na delovnih mestih v času razglašene epidemije:
https://www.gov.si/assets/ministrstva/MZ/DOKUMENTI/Novice/PROTOKOL_2_delodajalci_Podpisan.pdf
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Preberite tudi: Kako se odzvati ob okužbi v podjetju?