Obvezno poročanje o uvozih konfliktnih mineralov za leto 2023
Avtor: Anton Šijanec
Objavljamo informacijo za uvoznike kositra, tantala in volframa, njihovih rud in zlata, ki izvirajo iz konfliktnih območij in območij z visokim tveganjem, da se v primeru preseženega praga količine uvoženega blaga 15. marca 2024 izteče rok za poročanje.
Poročanje o uvozu kositra, tantala in volframa, njihovih rud in zlata
Uvozniki kositra, tantala in volframa, njihovih rud in zlata, ki izvirajo iz konfliktnih območij in območij z visokim tveganjem, morajo do 15. marca 2024 poročati o uvoženem blagu v primeru, če uvoz količinsko presega v uredbi določen prag.
Evropska uredba 2017/821 >>> o določitvi obveznosti za potrebno skrbnost v oskrbovalni verigi za uvoznike v Uniji, ki uvažajo kositer, tantal in volfram, njihove rude ter zlato, ki izvirajo iz konfliktnih območij in območij z visokim tveganjem določa blago, ob uvozu katerega morajo uvozniki do 15. marca 2024 ministrstvu predložiti poročilo.
Poročilo morajo poslati tisti uvozniki, pri katerih je uvoz posameznega minerala ali kovine v preteklem letu dosegel ali presegel prag, določen v Prilogi I evropske uredbe, ki je bila nazadnje dopolnjena z delegirano uredbo Komisije (EU) 2020/1588 >>>.
Poročilo mora vsebovati:
- podatek o doseženi količini uvozih konfliktnih mineralov za leto 2023
in informacije o izpolnjevanju obveznosti v zvezi s:
- sistemom upravljanja (člen 4),
- obvladovanjem tveganja (člen 5),
- revizijo, ki jo izvede tretja stran (člen 6)
- in razkritjem informacij (člen 7) Uredbe EU.
Kam poslati poročilo?
Poročilo je potrebno poslati po elektronski pošti na naslov gp.mgts@gov.si. V naslovu sporočila naj bo navedeno »Konfliktni minerali«.
Podlaga za obveznost poročanja
Obveznost poročanja uvoznikov na Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport izhaja iz Uredbe o izvajanju Uredbe EU 2017/821 o določitvi obveznosti za potrebno skrbnost v oskrbovalni verigi za uvoznike v Uniji, ki uvažajo kositer, tantal in volfram, njihove rude ter zlato, ki izvirajo iz konfliktnih območij in območij z visokim tveganjem. Povezava na uredbo o izvajanju Uredbe EU 2017/821 >>>
Dodatna pojasnila na MGTŠ
Za dodatna pojasnila lahko pišete na Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorat za notranji trg, Sektor za trgovinsko politiko. V naslovu sporočila, ki ga naslovite na gp.mgts@gov.si, prosimo navedite »Konfliktni minerali«.
Vir: MGTŠ