
Pravna sredstva delodajalca zoper odločbo o invalidnosti
Avtor: Nina Ličar

V zadnjem času pogosto sprašujete kakšne so možnosti pritožbe zoper odločbo o invalidnosti delavca, ki jo prejmete s strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ). Prav tako je pomembno in pogosto vprašanje izvršljivosti odločbe ZPIZ, saj je to trenutek, ko jo je potrebno udejanjiti, torej z delavcem skleniti novo pogodbo o zaposlitvi, če ustrezno delo imate, oziroma ga napotiti na čakanje na delo, če ustreznega dela nimate.
Po prejemu odločbe ZPIZ imata tako delavec kot tudi delodajalec, v roku 15 dni od prejema odločbe, možnost pritožbe. Vložena pritožba zadrži izvršitev odločbe, kar pomeni, da se odločba ZPIZ-a ne izvrši dokler ni odločeno o takšni pritožbi in odločitev o pritožbi ni vročena obema strankama v postopku (delavcu in delodajalcu). V primeru vložene pritožbe odločba ZPIZ tako postane dokončna, ko je odločitev o pritožbi vročena zadnji izmed obeh strank v postopku.
Odločba ZPIZ je torej izvršljiva, ko postane dokončna v upravnem postopku. Torej, ko je rešena in vročena odločitev o pritožbi, v primeru, da je pritožba vložena oziroma ko poteče rok za pritožbo, če le ta ni vložena. O dokončnosti odločbe prejmete s strani ZPIZ tudi pisno obvestilo.
V roku 30 dni od prejema odločbe organa II. stopnje, ki je odločal o pritožbi (če je bila le ta vložena), pa imata delavec in delodajalec tudi sodno varstvo (možnost vložitve tožbe na pristojno sodišče). Sodno varstvo pa ne zadrži izvršitve odločbe, torej je odločbo o invalidnosti, kljub vloženi tožbi, potrebno izvršiti po njeni dokončnosti. Edina izjema od tega pravila, je določena v 119. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), in sicer postane odločba o pravici do invalidske pokojnine izvršljiva z dnem, ko postane pravnomočna. Navedeno pomeni, da v primeru, ko je delavcu vročena odločba o ugotovljeni invalidnosti I. kategorije ali odločba o pridobitvi pravice do invalidske pokojnine, je za izvršljivost takšne odločbe potrebno počakati njeno pravnomočnost (možnost izčrpanja sodnega varstva).
Poudariti velja še, da v postopkih iz invalidskega zavarovanja, organ II. stopnje opravi tudi obvezno revizijo, v kolikor je zavarovancu (delavcu) priznana posamezna pravica. Če je v primeru takšne odločbe o priznani pravici, vložena tudi pritožba delavca ali delodajalca, odloči organ II. stopnje hkrati o reviziji in o pritožbi.