Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Spremembe na mejnih prehodih, kontrolnih točkah

21. 08. 2020
Avtor: Maja Rigač

Povezava na Odlok

 

Nova kategorija sosednje države na rdečem seznamu in izjeme za prehajanje meje (11. člen)

 

Državljan Republike Slovenije ali tujec s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki je lastnik nepremičnine, bivalnega plovila oziroma ima na podlagi pogodbe o zakupu oziroma najemu pravico do uporabe nepremičnine, bivalnega plovila ali parcele v avtokampu v eni od sosednjih držav (Italija, Hrvaška, Avstrija in Madžarska), iz katere vstopa v Republiko skupaj z ožjimi družinskimi člani, kar mora dokazati z ustreznimi dokazili, lahko vstopi v Republiko Slovenijo brez odrejene karantene tudi v primeru, če je katera od sosednjih držav na seznamu držav s poslabšano epidemiološko situacijo (rdeči seznam), v Slovenijo pa se mora v Slovenijo vrniti v 48 urah po izstopu iz države. Prav tako lahko mejo iz sosednje države na rdečem seznamu brez odreditve karantene prestopi oseba z dokazilom o načrtovanem zdravstvenem pregledu ali posegu v sosednji, če se vrača čez mejo v istem dnevu ali pa neposredno po končanem zdravstvenem pregledu ali posegu, če je tak pregled ali poseg trajal več kot en dan.

 

Dodane nove izjeme v 10. členu (točke 19, 20 in 21)

 

Kategorije oseb, ki izjemoma lahko mejo prestopajo brez odrejene karantene, so navedene v 10. členu odloka. Teh 21 izjem velja za prehajanje meje iz držav na rumenem seznamu.

 

S spremembo odloka lahko brez karantene vstopajo na primer poklicni športniki, člani spremljevalnega osebja poklicnega športnika, športni delegati ali športni sodniki zaradi udeležbe na uradnih tekmovanjih mednarodnih športnih zvez, kar izkažejo z ustreznim dokazilom (akreditacijo, pogodbo o zaposlitvi, vabilom na tekmovanje ipd.) in predložijo negativni izvid na COVID-19, ki je bil opravljen v skladu z določbami odloka (točka 19) in osebe, ki so člani tuje uradne delegacije (točka 21), ob vstopu pa morajo predložiti ustrezno dokazilo in negativni test na COVID-19. Dodana je tudi izjema v točki 20, gre za osebo, ki je prepeljana v Slovenijo z reševalnim vozilom, pri tem pa negativni test na COVID-19 ni potreben.

 

Po novem lahko mejo brez karantene prestopijo osebe (s spremljevalcem), ki imajo dokazilo o načrtovanem nujnem zdravstvenem pregledu ali posegu v Republiki Sloveniji, drugi državi Evropske unije ali drugi državi schengenskega (točka 10). Med nujne zdravstvene preglede in posege štejejo tisti, ko bi lahko zaradi opustitve obravnave prišlo do poslabšanja zdravstvenega stanja (kot npr. kemoterapije, posebni diagnostični postopki, storitve na terciarni ravni zdravstvenega varstva), ne štejejo pa na primer rutinski specialistični pregledi ali storitve, ki jih je mogoče opraviti v matični državi.

 

Dodatno je kategorija napotenih uslužbencev državnega organa razširjena na državne uslužbence na službeni poti v tujini, kar dokazujejo s potnim nalogom (točka 16).

 

Presoja ustreznosti testov na COVID-19

 

Odlok na novo določa, da ustreznost in verodostojnost tujih laboratorijev (v tretjih državah) za priznanje veljavnosti testa na COVID-19 skupaj presojata Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ter Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Seznam laboratorijev v tretjih državah, katerih teste na COVID-19 priznava Slovenija, bo na svoji spletni strani objavil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.

 

Negativni test na COVID-19 po novem ne bo potreben za izjeme v točkah 11, 12, 13, in 14 točke v 10. členu odloka, in sicer gre za osebe, ki mejo prehajajo zaradi vključenosti v vzgojo in izobraževanje, se udeležijo pogreba, vzdržujejo stike z družinskimi člani ali imajo neodložljive osebne opravke. Te osebe  se morajo vrniti v državo v 24 urah po izstopu.

 

Spremembe v 12. členu

 

Omogočen je tranzit ozemlja Slovenije v šestih urah za osebe, ki jim je bila v tujini odrejena karantena zaradi stika z okuženo osebo s SARS-CoV-2, pri tem pa ne kažejo znakov okužbe. V tem primeru  policija taki osebi omogoči vstop na podlagi najave pristojnega organa v Sloveniji, to je Ministrstvo za zdravje ali Nacionalni inštitut za javno zdravje.

 

Omogočen je tudi vstop v Slovenijo državljanom Slovenije ali tujcem s stalnim ali začasnim bivališčem v Sloveniji, ki jim je bila v tujini odrejena karantena zaradi stika z okuženo osebo s SARS-CoV-2, karanteno pa želijo prestajati v Sloveniji. Tudi v tem primeru policija tej osebi omogoči vstop na podlagi najave pristojnega organa v Sloveniji in potovanje z lastnim vozilom po najkrajši poti do naslova, kjer bo oseba prestajala karanteno.

 

Uveljavitev odloka

 

Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu, in sicer 21. avgusta 2020 ob 00.00.

 

Vir: Ministrstvo za notranje zadeve

 

 

Hrvaška od jutri uvrščena na rdeči seznam, Grčija črtana z zelenega seznama

 

Vlada se je seznanila z Oceno epidemiološke situacije v državah Evropske unije in schengenskega območja, Balkana in izbranih tretjih državah in Oceno epidemiološke situacije v državah in opredelitev kriterija za poslabšanje epidemiološke situacije, ki ju je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje, presodila strokovno utemeljenost omejitev iz Odloka o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19 na mejnih prehodih na zunanji meji, na kontrolnih točkah na notranjih mejah in v notranjosti Republike Slovenije (odlok) in odločila, da se te omejitve še naprej uporabljajo. O tem bo Vlada Republike Slovenije obvestila Državni zbor in javnost.

 

Vlada je sprejela seznam epidemiološko varnih držav ali administrativnih enot držav (zeleni seznam) v skladu s četrtim odstavkom 9. člena odloka, ki velja od 21. avgusta 2020.

 

Z 21. avgustom 2020 je zaradi slabše epidemiološke situacije z zelenega seznama črtana Grčija.

 

Zeleni seznam od 21. avgusta naprej

 

1. Madžarska

2. Republika Estonija

3. Republika Finska

4. Republika Latvija

5. Kneževina Lihtenštajn

6. Slovaška republika

7. Italijanska republika

8. Gruzija

9. Nova Zelandija

10. Republika Ruanda

11. Vzhodna republika Urugvaj

12. Republika San Marino

13. Sveti sedež  - Vatikanska mestna država

14. Zvezna republika Nemčija

15. Republika Litva

16. Kraljevina Norveška

17. Republika Avstrija

18. Republika Ciper

19. Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske

 

Z 21. avgustom 2020 se zaradi poslabšane epidemiološke situacije na rdeči seznam doda Hrvaška.

 

Rdeči seznam od 21. avgusta 2020 naprej

1. Država Katar

2. Država Bahrajn

3. Republika Čile

4. Država Kuvajt

5. Republika Peru

6. Republika Armenija

7. Sultanat Oman

8. Federativna republika Brazilija

9. Republika Panama

10. Republika Singapur

11. Republika Maldivi

12. Demokratična republika Sao Tome in Principe

13. Združeni arabski emirati

14. Združene države Amerike

15. Kraljevina Saudova Arabija

16. Ruska federacija

17. Moldavija Republika

18. Večnacionalna država Bolivija

19. Portoriko – ozemlje Združenih držav Amerike

20. Gabonska republika

21. Dominikanska republika

22. Republika Južna Afrika

23. Islamska republika Iran

24. Republika Severna Makedonija

25. Republika Srbija

26. Bosna in Hercegovina

27. Republika Kosovo

28. Republika Albanija

29. Veliko Vojvodstvo Luksemburg

30. Republika Črna gora

31. Kitajska

32. Republika Kazahstan

33. Republika Honduras

34. Država Izrael

35. Republika Zelenortski otoki

36. Republika Kolumbija

37. Odvisno ozemlje Otoki Turks in Caicos

38. Azerbajdžanska Republika

39. Republika Irak

40. Odvisno ozemlje Deviški otoki Združenih držav

41. Kirgiška republika

42. Argentinska republika

43. Republika Kostarika

44. Republika Gvatemala

45. Združene mehiške države

46. Republika Salvador

47. Kraljevina Esvatini

48. Republika Surinam

49. Romunija

50. Zveza Bahami

51. Republika Indija

52. Kraljevina Španija

53. Kraljevina Belgija

54. Odvisno ozemlje ZDA – Gvam

55. Belize

56. Gibraltar

57. Libija

58. Republika Paragvaj

59. Republika Gambija

60. Libanonska republika

61. Republika Filipini

62. Bolivarska republika Venezuela

63. Ukrajina

64. Kraljevina Maroko

65. odvisno ozemlje Sveti Martin

66. Republika Ekvatorialna Gvineja

67. Ferski otoki – odvisno ozemlje Kraljevine Danske

68. Republika Namibija

69. Republika Malta

70. Republika Ekvador

71. Kneževina Andora

72. Kneževina Monako

73. Kraljevina Nizozemska

74. Romunija

75. Hrvaška

 

14-dnevna karantena se odredi vsem osebam, ki vstopajo v Slovenijo in imajo stalno ali začasno prebivališče v državah na rdečem seznamu, in vsem osebam ne glede na državljanstvo ali državo bivanja, ki prihajajo v Slovenijo iz teh držav. Izjeme so le tiste osebe, za katere veljajo točke 3–8, 10, 16 in 18 v prvem odstavku 10. člena odloka.

 

Za sosednje države, ki so uvrščene na rdeči seznam (zaenkrat je to Hrvaška), pa je Vlada zaradi izjemne čezmejne povezanosti prebivalstva določila, da se za prehajanje meje brez karantene uporablja širši nabor izjem, in sicer vse izjeme v prvem odstavku 10. člena odloka, razen 17. točka (turistični obisk), in nove tri izjeme v drugem odstavku 11. člena odloka (npr. lastniki nepremičnin, plovil, pavšalov v avtokampih in osebe z načrtovanimi zdravstvenimi pregledi, tudi nenujnimi).

 

Vir: Ministrstvo za notranje zadeve

 

Preberite tudi