Strokovno srečanje Sekcije cementninarjev, kamnosekov in teracerjev pri OZS
Avtor: Anton Šijanec
V Sežani je potekalo Strokovno srečanje Sekcije cementninarjev, kamnosekov in teracerjev pri OZS, ki kljub prostovoljnemu članstvu združuje kar 150 kamnosekov in 20 cementninarjev od skupaj le 250 poslovnih subjektov iz teh dveh dejavnosti.
Zbrane člane sekcije je uvodoma pozdravil Bogdan Oblak, predsednik Sekcije cementninarjev, kamnosekov in teracerjev pri OZS, in ob tem izrazil zadovoljstvo, da se jih je na strokovnem srečanju zbralo kar 50. Pridružilo se jim je tudi 15 dijakov in študentov ter profesorjev iz izobraževalnih programov kamnoseštva na ljubljanski srednji gradbeni šoli in sežanski višji šoli za oblikovanje materialov.
Ogled rudnika marmorja Kamnolom Lipica
Udeleženci so dan začeli z atraktivnim ogledom največjega rudnika naravnega kamna Kamnolomom Lipica. Na ogled kamnoloma jih je pospremil Andrej Kos, direktor podjetja Marmor Sežana, enega starejših podjetij za pridobivanje in predelavo naravnega kamna, ki je specializirano tudi za izvajanje vseh vrst kamnoseških in kamnarskih del na objektih visokih in nizkih gradenj tako doma kot po svetu. V lasti imajo štiri kamnolome Lipica I, Lipica II, Doline in Kopriva, v katerih pridobivajo kraški naravni kamen poimenovan Lipica Unito, Lipica Fiorito, Repen in Kopriva. Kamnolom Lipica sestavljata dva kopa, v obeh so s podzemnim kopom začeli leta 2002, čeprav so v kamnolomu Lipica 1 začeli kamen pridobivati kamen že leta 1933, v kamnolomu Lipica 2 pa leta 1986. Lipica 2 je eden večjih podzemnih kamnolomov v Evropi, saj je trenutna globina kopa na kar približno 70 metrih.
Strokovna predavanja
Po ogledu proizvodnje predelave kamna in polni vtisov velikih razsežnosti podzemnega kopa našega svetovno znanega marmorja, so se udeleženci preselili v goste na Višjo strokovno šolo Sežana. Šola je bila ustanovljena leta 2008, že ves čas pa izvajajo program Oblikovanje materialov, ki vključuje modul Kamen, zato imajo s šolo naši kamnoseki razvito res plodno sodelovanje.
Na šoli sta udeležence najprej pozdravila ravnateljica Jasna Klančišar ter dekan Anton Marn, direktor Inkubatorja Sežana Dorijan Maršič pa je predstavil njegovo delovanje, ki s svojimi storitvami podpira podjetništvo in razvoj v lokalnem in regionalnem okolju.
Sekcija je za udeležence strokovnega srečanja pripravila predavanja o varnosti in zdravju pri delu, priložnostih, ki jih nudi digitalizacija in uporaba umetne inteligence v panogi ter vrstah zavarovanj in odgovornosti.
Ogled visoke šole
Strokovni del se je zaključil s predstavitvijo učnega procesa v kamnoseški delavnici šole, kjer edini pri nas na visokošolskem nivoju izobražujejo oblikovanje materialov.
Galerija fotografij z dogodka