Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
PROJEKT CIRCULAR.BUILDINGS

Recikliranje in učinkovito izkoriščanje virov v gradbeništvu

26. 07. 2024
Avtor: Jana Franetič
PROJEKT CIRCULAR.BUILDINGS

Skupaj s slovenskimi in čezmejnimi partnerji iz Italije aktivno sodelujemo pri pomembnemu projektu, ki spodbuja prehod na krožno gospodarstvo, ki učinkovito izkorišča vire.

 

Gradbeni sektor je odgovoren za več kot 35 % celotne proizvodnje odpadkov v Evropski uniji, kjer gradbeni odpadki, še posebej v Sloveniji, predstavljajo večino vseh odpadkov. Gradbeni sektor po podatkih Mednarodne agencije za energijo predstavlja kar 36 % svetovne porabe energije in 39 % emisij ogljikovega dioksida, ki so povezane z energijo. Bolj kot kdajkoli prej moramo pri stavbah nujno uporabljati načela krožnega gospodarstva in učinkovite rabe virov, da bi v prihodnosti zmanjšali porabo virov in bistveno prispevali k prehodu na bolj zeleno gospodarstvo.  

 

Cilj projekta

Projekt se osredotoča na gradbene odpadke, recikliranje in na njihovo ponovno uporabo. Stremimo k trajnostnemu načrtovanju stavb, kjer bi nastalo manj gradbenih odpadkov, ki bi se jih lahko recikliralo ter ponovno uporabilo, kar bi podaljšalo življenjsko dobo stavb in njihovih napeljav ter bistveno pripomoglo k zmanjšanju vplivov na okolje. 

 

Slovenska in italijanska vlada sta prepoznali izjemen potencial, ki ga prinaša krožno gospodarstvo v gradbenem sektorju za zmanjšanje odpadkov in emisij, vendar je čezmejno upravljanje krožnega ravnanja z odpadki zapleteno zaradi zakonodajnih razlik in omejitev. Partnerji smo se zato najprej lotili preučevanja in analiziranja slovenske in italijanske zakonodaje na tem področju, ki vsebujejo različne predpise na obeh straneh meje.

 

Po analizi sektorske zakonodaje in najboljših praks v Sloveniji in v Italiji bomo opredelili smernice za vzpostavitev čezmejnega sistema krožnega gospodarstva v gradbenem sektorju. Tekom projekta bo razvit tudi spletni portal čezmejnega krožnega gospodarstva v gradbeništvu za podporo in spremljanje vzpostavljenemu sistemu.  

 

Več o projektu: https://www.ita-slo.eu/sl/circularbuildings

Več o projektu (OZS): https://www.ozs.si/o-zbornici/projekti/circular-building-interreg-si-it

Circular Buildings (logotip)

Preberite tudi