Sekcija avtoserviserjev pri OZS je ključna za razvoj stroke in poslovnega okolja
Avtor: Anton Šijanec
Sekcija avtoserviserjev izkoristi vsako priložnost za promocijo in povezovanje članov. Na strokovnih sejmih sejmih so to njeni razstavni prostori, kjer se lahko člani, njihovi partnerji in stranke neposredno srečajo in povezujejo, poleg tega pa sekcija pripravlja še vrsto strokovnih in družabnih srečanj ter izobraževanj.
Sekcija je ključna za razvoj stroke in poslovnega okolja
Sekcija avtoserviserjev je s svojimi več kot 1500 člani ena večjih strokovnih sekcij naše stanovske organizacije. Združuje večino slovenskih avtoservisnih delavnic, ki jim pri njihovem delu in odnosu pomaga na vsakem koraku. Tu ne gre le za zastopanje interesov in sooblikovanje zakonodaje, v prvi vrsti so tu podpora pri seznanjanju z novostmi in izobraževanju, soustvarjanje institucionalnega izobraževanja mladih ter oblikovanje poslovnih pristopov, kot so kalkulacija delovne ure in odnosi z zavarovalnicami. Sekcija je v podporo avtoserviserjem zelo uspešna in vse večkrat tudi zgled sorodnim združenjem v tujini.
Miran Andrejek, predsednik Sekcije avtoserviserjev pri OZS: »V svoji strokovni sekciji moramo biti še naprej složni in odgovorno razvijati stroko, na nesoglasja z državo, zavarovalnicami, birokracijo, določenimi predpisi ali zakoni pa na glas in vztrajno opozarjati ter predlagati strokovne rešitve. Vse to smo kot vodilno združenje naše avtoservisne dejavnosti zelo uspešno počeli že sedaj, hkrati pa smo to svoji dejavnosti in celotni družbi dolžni tudi v prihodnje. Člane zato vabim k sodelovanju in podpori pri prizadevanjih sekcije, saj je edino skupna in dobro povezana pot vseh akterjev v stroki porok za uspeh in oblikovanje čim boljših pogojev dela v panogi.«
Strokovnost, poslovnost in povezovanje
Sekcija avtoserviserjev pri OZS, ki bo prihodnje leto praznovala že štiri desetletja svojega uspešnega delovanja, si ves čas prizadeva za strokovnost, poslovnost ter razvoj tehnologij in inovativnosti v dejavnosti, ob tem pa skrbi tudi za izobraževanje tako bodočih kot aktivnih avtomehanikov, saj se zaveda hitrega razvoja dejavnosti, okolja in tehnologij v katerih deluje.
Svojim članom vse skupaj prenaša s kvalitetnim informiranjem in strokovnim povezovanjem, kar je predpogoj za ohranjanje visokega nivoja storitev v dejavnosti in odnosa do okolja. Svoje aktivnosti s člani povezuje preko spletne strani www.avtoserviser.si, stanovske revije Obrtnik podjetnik, portala novic na www.ozs.si ter rednimi zborničnimi in sekcijskimi PIT.STOP e-novicami.
Sekcija poleg tega vsako leto pripravi vrsto strokovnih srečanj in družabnih dogodkov ter aktualnih strokovnih izobraževanj, kjer svoje člane lahko tudi v živo izobražuje in povezuje, predvsem pa jim da možnost za neposredno živo medsebojno komunikacijo, strokovno in poslovno razpravo, oblikovanje mnenj in izražanje interesov.
Na spletni strani sekcije www.avtoserviser.si je članom dostopna unikatna spletna Knjižica pravil s pogoji za opravljanje dejavnosti, predpisi v obliki vzorcev dokumentacije, praktičnimi napotki in konkretnimi povezavami za vse dejavnosti avtoservisiranja, najdete lahko preprost in celovit spletni program Kalkulacija delovne ure v AS obratu, ki omogoča celovit izračun cene delovne ure, preverite pa lahko tudi pokrivanje stroškov in ustvarjanje dobička, pomembni vsebini sta tudi Novice in Dogodki, ki sta deloma dostopni tudi nečlanom, njun glavni namen je avtoserviserje seznanjati s pomembnimi novicami in opozarjati na izobraževanja in druge dogodke, ki so pomembni za stroko.
Pomembni za gospodarstvo in celotno družbo
Pri nas dejavnost avtoservisiranja dejansko opravlja 2.474 podjetij, ki zaposlujejo okrog 10.000 ljudi, od tega jih je kar 1.550 prostovoljnih članov strokovne sekcije avtoserviserjev naše stanovske organizacije. Sekcija tako združuje kar 63% vseh slovenskih avtoserviserjev, zato s tem v poslovnem okolju zagotavlja najvišjo možno reprezentativnost in ima hkrati tudi največjo moč in možnost za ustvarjanje pozitivnih korakov stroke v prihodnosti.
Avtoserviserji so pomemben in nujno potreben del gospodarstva in celotne družbe. Brez njih v povezavi z avtomobilsko industrijo tehnologija in družba enostavno ne bi delovali, zato morajo na vsakem koraku skrbeti za razvoj, izobraževanje in zagotavljanje novih kadrov, ki jih tudi v njihovi panogi vse bolj primanjkuje. Pri svojem delu moraj biti natančni, dosledni in odgovorno ravnati, saj posegajo v vozila, od tega pa je odvisna tudi varna vožnja in s tem človeška življenja.
Zato je prav, da so v svoji strokovni sekciji še naprej složni in odgovorno razvijajo svojo stroko, na nesoglasja z državo, zavarovalnicami, birokracijo, določenimi predpisi ali zakoni pa na glas in vztrajno opozarjajo ter zanje predlagajo strokovne rešitve. Vse to kot vodilno združenje naše avtoservisne dejavnosti zelo uspešno počnejo že sedaj, hkrati pa so to svoji dejavnosti in celotni družbi dolžni tudi v prihodnje.
Sekcija avtoserviserjev veliko pozornosti namenja strokovnim srečanjem in izobraževanjem, med zadnjimi je veliko pozornosti in odlične ocene poželo izobraževanje o varnem nakladanju in odvozu električnih vozil, kjer so udeleženci prejeli tudi mednarodne certifikate.
Mojstrstvo in celovito izobraževanje mladih
Izobraževanje avtoserviserjev že tradicionalno poteka tudi po vajeniškemu sistemu, ki ga vodi naša stanovska organizacija in s tem sledi željam številnih obrtnikov in podjetnikov, da bi mladi iz šol prišli bolje praktično podkovani. Vajeništvo zagotavlja, da se dijaki polovico časa šolanja izobražujejo ob delu na verificiranem učnem mestu v delavnici, bodoči delodajalci, pa jih lahko tako učijo praktičnih znanj ter spoznajo in pritegnejo k nadaljevanju dela pri njih.
Z vajeništvom je tradicionalno povezano tudi mojstrstvo. Avtoserviserji lahko mojstrski naziv dosežejo v kar štirih poklicih. Pridobljen mojstrski naziv pa dviga ugled, zagotavlja visoko strokovno usposobljenost, vzbuja zaupanje pri naročnikih, prinaša višjo stopnjo izobrazbe in pogoj za mentorstvo.
Kot veliko pridobitev sekcija izpostavlja tudi izobraževanje za avtoservisnega inženirja, predlagala ga je, ker je začutila potrebo mladih, večinoma naslednikov družinskih tradicij v avtoservisnih podjetjih, ki pa želijo biti višje izobraženi, krati s tem pa možnost doseganja višje izobrazbe zagotavlja tudi manjši beg kadra v druge dejavnosti, kar je pri zagotavljanju prepotrebnih in visoko usposobljenih avtoserviserjev neprecenljivo.
Sekcija avtoserviserjev pripravlja tudi vrsto družabnih srečanj, med drugim je zelo ponosna na dolgo tradicijo avtoservisiranja v Sloveniji, zato je na svojem slavnostnem dogodku nedavno razglasila štiri najstarejše družinske tradicije avtoservisne dejavnosti, ki trajajo tudi že skoraj 130 let.
Naša sekcija je zgled v tujini
Sekcija avtoserviserjev pri OZS se pri svojem delu ne omejuje le na Slovenijo. Za zagotavljanje dobre organiziranosti in povezovanja, predvsem pa zagotavljanje kvalitetnega izobraževanja članov, ki morajo neprestano slediti svetovnim trendom in razvoju, je nujno, da se sekcija povezuje tudi s sorodnimi združenji po svetu. Svoje prijateljske stike in strokovno povezovanje zato goji z večino evropskih strokovnih združenj, s katerimi si izmenjuje izkušnje, z njimi pa se povezuje tudi pri prenosu znanj in organizaciji strokovnih izobraževanj, ki zahtevajo na primer evropske certifikate.
Za konec pa ne moremo mimo tega, da je strokovno delo naše sekcije avtoserviserjev vedno bolj prepoznano tudi v tujini, saj si, glede na številna poizvedovanja tujih kolegic in kolegov, mnoga sorodna strokovna združenja našo sekcijo večkrat vzamejo za zgled primera dobre prakse delovanja v podporo stroki.
Vir: Revija Obrtnik podjetnik, november 2023, Sekcija avtoserviserjev pri OZS je ključna za razvoj stroke in poslovnega okolja, Anton Šijanec