Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
SME UREDITEV DDV

Spremembe pri posebni ureditvi za male davčne zavezance (SME ureditev)

20. 11. 2024
Avtor: Vesna Ambrožič
SME UREDITEV DDV

Furs je na svoji spletni strani včeraj objavil nov dokument oz. pojasnilo glede prihajajočih sprememb na področju Posebne ureditve za male davčne zavezancev sistemu DDV. Na podlagi Direktive 2020/285/EU morajo namreč države članice do 31.12.2024 sprejeti in objaviti zakone in druge predpise, ki so potrebni za uskladitev nacionalne zakonodaje z omenjeno direktivo. Predlog zakona je bil s strani državnega zbora RS potrjen v petek 14.11.2024, ni pa še objavljen v Uradnem Listu, torej je trenutno še v zakonodajnem postopku.

Namen zgoraj omenjene direktive je predvsem razširitev možnosti uporabe poenostavitve za mala podjetja, ki poslujejo tudi v drugih državah članicah. Mala podjetja s sedežem v EU, bodo namreč od 1.1.2025 lahko uporabljala t.i. čezmejno SME ureditev. Z implementacijo sprememb na podlagi direktive se bo namreč omogočilo malim podjetjem, ki imajo sedež v katerikoli državi članici, da izkoristijo oprostitev v drugi državi članici ali drugih državah članicah. To oprostitev v posameznih državah članicah bodo mali zavezanci lahko uporabljali, dokler ne presežejo praga, ki je določen v posamezni državi v Uniji glede na njihovo zakonodajo oz. glede na določeno zgornjo mejo prometa (za možnost uporabe ureditve za male davčne zavezance) v posamezni državi članici. Čezmejno SME ureditev bodo podjetja lahko uporabljala le, če njihov skupni promet (skupni promet v Uniji) tako v tekočem kot preteklem koledarskem letu ni presegel 100.000 EUR.

Z razširitvijo možnosti uporabe ureditve za male davčne zavezance v drugih državah članicah, pa se bodo razširile tudi obveznosti poročanja in sporočanja davčnemu organu.

 

Vir: FURS



Vsebina v nadaljevanju je dostopna samo članom Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Za ogled morete biti prijavljeni!