
Uspešno zaključeno izpopolnjevanje mentorjev
Avtor: Jana Franetič

V decembru smo uspešno izpeljali dva izobraževanja mentorjev iz različnih podjetij, ki sta bila organizirana v sklopu projekta FutureSkills4Trainers, kjer je glavna naloga razvoj tečajev usposabljanja z ustvarjanjem novih, inovativnih in skupnih učnih načrtov s pomočjo digitalne vsebine, tehnologije in prakse.
Projekt FutureSkills4Trainers je del programa Erasmus+, ki združuje partnerje iz štirih držav (Avstrije, Nemčije, Italije in Slovenije) za reševanje problematike dualnega sistema izobraževanja, ki povezuje teorijo in prakso. Namen projekta je v dualno izobraževanje pritegniti mlade iz marginaliziranih skupin, kot so begunci in mladi z učnimi težavami ter ponuditi usposabljanje inštruktorjev in mentorjev za izboljšanje njihovih veščin in kompetenc. Projekt vključuje razvoj digitalnih učnih materialov in spodbuja digitalne veščine mentorjev za boljše vključevanje prikrajšanih mladih v vajeništvo.
Spodbujanje digitalnih kompetenc za mentorje v podjetjih
V okviru projekta je bil razvit kurikulum mešanega učenja, ki ga sestavlja sedem različnih modulov, ki se med seboj dopolnjujejo. Partnerji smo tako razvili različne module, kjer je OZS osnovala takšnega, ki spodbuja digitalne kompetence za mentorje v podjetjih, katerega namen je spodbuditi in okrepiti njihove digitalne veščine, da bi jih lahko uporabili za izboljšanje usposabljanja vajencev na delovnem mestu in širše. V času korone se je pokazalo, da je sposobnost uporabe digitalnih medijev in spletnih orodij ključna kompetenca za mentorje in učitelje, da lahko svoje učno snov strukturirajo tako, da ustrezajo ciljni skupini.
V pilotnem usposabljanju kombiniranega učenja je sodelovalo 24 mentorjev, ki delujejo v različnih podjetjih. Mentorji, ki so sodelovali v usposabljanju, so modul, ki smo ga razvili, preučili in ga dodobra preizkusili v spletni učilnici Moodle, ki je priljubljena učna platforma. Modul poleg vsebine izobraževanja zajema tudi različne učne pristope, učne cilje, metode in orodja, ki se uporabljajo pri usposabljanju. Prav tako smo izdelali tudi podporno učno gradivo, da bo učenje bolj zanimivo in interaktivno.
Svoje znanje, ki so ga mentorji med usposabljanjem pridobili, bodo tako lahko delili naprej svojim dijakom in ga uporabljali tudi sami pri svojem delu.
Uradna spletna stran projekta v angleščini >>>
Več o projektu v slovenščini na strani OZS >>>