
Za lažje zagotavljanje likvidnosti - apel OZS poslovnim bankam
Avtor: Anton Šijanec
Obrtno-podjetniška zbornica je Združenju bank Slovenije naslovila apel poslovnim bankam in jih pozvala, da malim podjetjem kar se da olajšajo dostop do kreditiranja in hitrih likvidnih sredstev.
Naši člani, obrtniki in podjetniki, pretežno družinska podjetja, se v zadnjem mesecu množično obračajo na svojo stanovsko organizacijo in izpostavljajo težave pri pridobivanju likvidnostnih sredstev. Znašli so se v izredni situaciji, ki je nihče ni mogel predvideti in nujno potrebujejo pomoč, da se ne znajdejo še v začaranem krogu neplačil.
Pogoji bank in hranilnic v zvezi s kreditiranjem imajo pomemben vpliv na razvoj in uspešnost slovenskega gospodarstva, še posebej sedaj, ko se že kaže luč na koncu tunela te nepričakovane korona krize.
Apel Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije naslovljen Združenju bank Slovenije:
Problematika kreditiranja in hitrih likvidnih sredstev – apel poslovnim bankam
Naši člani, obrtniki in podjetniki, pretežno družinska podjetja, se v zadnjem mesecu obračajo na nas glede težav pri pridobivanju likvidnostnih sredstev. Znašli so se v izredni situaciji, ki je nihče ni predvidel in nujno potrebujejo pomoč, da se ne znajdejo v začaranem krogu neplačil.
Pogoji bank in hranilnic v zvezi s kreditiranjem imajo pomemben vpliv na razvoj in uspešnost slovenskega gospodarstva, še posebej pa sedaj, ko se kaže luč iz tunela te nepričakovane »korona krize«.
Komercialne banke nerade odobravajo kredite slabše stoječim podjetjem (predvsem bonitete C), ker si s tem znižujejo delež NPL (non performing loan), še posebej velja to v trenutnih kriznih razmerah, zaradi epidemije COVID-19. Dejstvo pa je, da predstavljajo ti »srednje slabi« komitenti pomemben del celotnega gospodarstva, njihov poslovni model jim omogoča preživetje, nimajo pa v tem trenutku zadosti rezerv v podjetju. Menimo, da trenutna situacija ne kaže nujno na slabost samega podjetja. Zato je treba tem podjetjem pomagati, saj bodo, v nasprotnem primeru, posledice slabe za vse deležnike, s katerimi podjetje posluje.
Predlagamo, da banke v času epidemije razrahljajo metodologijo ter pogoje, smernice in kriterije za pridobivanje kreditov. Še posebej to velja pri shemi državnega poroštva, od katere si veliko obetamo. Predlagamo tudi, da se v teh razmerah zamrzne rating za določeno obdobje (12 mesecev), da ne bi poslovne banke zaradi svežih podatkov znižale boniteto iz B na C, ker je trenutno finančno stanje podjetja slabše.
Številna mikro in mala podjetja so družinska podjetja, ki morda po poostrenih metodologijah ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev kreditov, so pa ta podjetja tista, ki so najbolj trajna, vzdržljiva in odporna. Glede na to, da so družinska podjetja hrbtenica slovenskega gospodarstva, jim je nujno potrebno zagotoviti likvidnost in omogočiti kreditiranje. S tem jim bomo pomagali pri reševanju nastale situacije in omogočili preživetje marsikaterega podjetja in delovnega mesta.
S spoštovanjem!
Branko Meh, predsednik OZS
Danijel Lamperger, direktor OZS
V vednost:
- Vlada Republike Slovenije
- Ministrstvo za finance
- SID banka
- Banka Slovenije
- Slovenski podjetniški sklad