Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Zaradi epidemije na udaru predvsem mali gradbinci

08. 06. 2020
Avtor: Mira Črešnar

Gradbinci, združeni v sekciji gradbincev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, opozarjajo, da je epidemija Covid-19 prizadela številne male gradbince, saj svojih storitev niso smeli ponujati potrošnikom. Ocenjujejo, da bodo imeli v drugi polovici leta in tudi v prihodnjem letu velik upad naročil in pomanjkanje dela predvsem majhni poslovni subjekti. Gradbinci zato pričakujejo lažji dostop do likvidnostnih sredstev in dodatno pomoč za gradbena podjetja, ki jim bodo upadla naročila.  

»Po nekaterih podatkih naj bi bilo zaenkrat dela še dovolj, saj je potrebno nadoknaditi nastale zamude in dokončati vse že dogovorjene in začete gradnje in obnove. Zaskrbljujoč pa je podatek, da za drugo polovico tega leta in seveda za prihodnje leto večina manjših izvajalcev, tako gradbenih, zaključnih gradbenih del kot tudi inštalacij, ne bo imela dovolj dela glede na svoje kapacitete. Veliko investitorjev, predvsem malih, se je namreč zaradi epidemije premislilo in bodo svoje načrtovane investicije izvedli kasneje,« poudarja Zoran Simčič, predsednik sekcije gradbincev pri OZS.

Skoraj za en mesec so se ustavili tudi postopki izdajanja novih gradbenih dovoljenj, kar pomeni, da bo manj novogradenj oziroma bo pri njihovi gradnji prišlo do zamika, na bankah pa so manj ugodni pogoji za pridobivanje kreditov kot pred epidemijo. Poleg tega je občutiti tudi strah in negotovost med ljudmi oziroma potrošniki, kar še dodatno slabo vpliva na načrtovanje novih investicij. 

V sekciji ocenjujejo, da bodo v prihodnjem obdobju na slabšem predvsem mali gradbinci. Da bi vsaj malo omilili negativne posledice epidemije, gradbinci pričakujejo lažji dostop do likvidnostnih sredstev in dodatno pomoč za tista podjetja, ki bodo imela upad naročil.

Ne drži, da se gradbeništvo v epidemiji ni zaustavilo

V zadnjem času večkrat slišimo, da se gradbeni projekti v času epidemije niso zaustavili. Na posameznih projektih so se zaradi prilagoditve dela in začasno prekinjenih dobavnih verig nekoliko podaljšali roki, kar pa seveda v veliki meri drži za večja gradbišča. Odlok o začasni prepovedi ponujanja blaga in storitev potrošnikom je s 16. marcem 2020 popolnoma zaustavil izvajanje vseh, tudi gradbenih storitev, za fizične osebe oziroma potrošnike. Prav na tem področju pa so najbolj aktivni manjši gradbeni podjetniki in obrtniki. Tako so z dejavnostjo prenehali izvajalci vseh gradbenih in zaključnih gradbenih del ter inštalacij na objektih fizičnih oseb, tako na novogradnjah kot tudi pri izvajanju vzdrževalnih del na obstoječih objektih.

Ponovni zagon je bil postopen, najprej v začetku aprila na zunanjih delih stavb in v praznih, še nevseljenih objektih in stanovanjih, šele sredi maja pa tudi v notranjosti objektov. Za nekatera manjša podjetja v gradbeništvu, ki so ozko specializirana in v veliki meri odvisna od naročil posameznih potrošnikov, je to pomenilo več kot dvomesečno zaustavitev dejavnosti, ki je bila za mnoge hud udarec. Veliko je bilo iskanja dodatnih možnosti za poslovanje in seveda čakanja na delo, tudi nekaj odpuščanj zaposlenih in zapiranja podjetij. Velike težave so imeli in še imajo gradbinci s svojimi zaposlenimi, ki večinoma prihajajo iz tako imenovanih tretjih držav (BiH, Srbija, S. Makedonija…). Nekateri zaposleni se po 13. marcu še niso vrnili v Slovenijo, nekateri pa vse od začetka marca še niso bili doma. Tudi vsi tisti, ki želijo samo na krajši dopust, morajo ob vrnitvi na delo v dvotedensko karanteno, kar je seveda dodatni strošek delodajalca in izguba dragocenih delovnih ur.

 

Preberite tudi