
Navodila Sekcije lesnih strok pri OZS
Avtor: Iris Brkovič
Sekcija lesnih strok pri OZS je zbrala kar največ informacij v zvezi z dejavnostmi lesarjev, ki so vezane na proizvodnjo, trgovino, storitve, montažo in gradbišča. Vabimo vas, da si v nadaljevanju ogledate sporočilo sekcije s pojasnili in številnimi koristnimi povezavami, ki so za opravljenje dejavnosti v tem trenutku še posebej pomembne.
Sporočilo Sekcije lesnih strok pri OZS:
Opozorilo Upoštevajte, da se razmere spreminjajo zato spremljajte objave sekcije in OZS.
SPLOŠNO:
V skladu z Odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki ga je sprejela Vlada RS in je pričel veljati 16.3.2020 in nadalje vse dopolnitve in spremembe (Uradni list RS, št. 25/20, 29/20, 32/20, 37/20 in 42/20) prepovedano ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom (ne prepoveduje pa ponujanja in prodajanja blaga in storitev med podjetji).
V skladu z odlokom so le v 2. členu odloka dovoljene navedene izjeme, ki so:
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- program vrt in kmetijstvo v prodajalnah,
- kmetijske prodajalne,
- bencinske servise,
- banke,
- pošto,
- dostavne službe,
- prodajalne s hrano za živali ter
- trafike in kioske za prodajo časopisov in revij ter
- druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja
- vrtnarije, drevesnice in cvetličarne,
- gradbena dela v oziroma na nenaseljenih gradbiščih, hišah oziroma stanovanjih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki
Za prodajalne z živili se določi obratovalni čas od vsaj 8.00 ure (lahko tudi prej) in najmanj do 18.00 ure. Mikro in majhne družbe, samostojni podjetniki posamezniki in zadruge lahko oblikujejo obratovalni čas v skladu s svojo poslovno odločitvijo. Ob nedeljah in dela prostih dnevih pa so zaprte vse prodajalne, razen bencinskih servisov in lekarn, ki so lahko odprte.
PROIZVODNJA:
Odlok ne prepoveduje proizvodnje, predelave ipd. ter ne posega v ureditev razmerij med delavcem in delodajalcem, kar pomeni, da delo v vaših proizvodnjah oz. delavnicah lahko poteka, vendar lepo prosim upoštevati vsa priporočila za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19 - obvezno upoštevajte navodila NIJZ - varnostna razdalja, razkuževanje oz. umivanje rok z milom, uporabljate rokavice, čele imate zaščitne maske, izogibanje se dela v skupinah, uporabljate individualni prevoz v največji možni meri (ne skupinsko v kombiju)…
TRGOVINA:
V kolikor imate tudi trgovino ali prodajni salon, se mora zapreti ker ni dovoljena prodaja oziroma ponujanje storitev potrošnikom. Izjema predvideva le prodajalne z živili. Trgovina pa lahko prodaja podjetjem. V praksi si predstavljam, da je dosto do trgovine končnemu potrošniku zaprt (glavni vhod), npr. na dvorišču pa lahko poteka ponujanje in prodaja blaga podjetjem.
Ponujanja in prodajanja blaga in storitev MED PODJETJI:
Odlok ne prepoveduje ponujanja in prodaje blaga med podjetij. Karkoli potrebujete za delo v proizvodnji (les, iverka, okovje, robni trakovi …), da proizvodnja izdelkov poteka, lahko poslujete z vašimi dobavitelji, seveda ob obveznem upoštevajte navodila NIJZ in se kolikor je le mogoče se izogibati stiku! Prav tako se v primeru izvajanja montaže za podjetja lahko nadaljuje.
Ponujanje in prodajanje blaga in storitev NEPOSREDNO POTROŠNIKOM:
Odlok prepoveduje ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom, razen ko gre za nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja. Prav tako ni dovoljena montaža končnemu potrošniku, razen ko gre za nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja. Daleč največ vprašanj od vas je prav za ta segment. Enostavno je težko odgovoriti kdaj gre za nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja. Tu vas prosim, da sami ocenite, skupaj s potrošnikom a je storitev opravičena iz vidika zagotavljanje varnosti in zdravja. Osebno lahko izpostavim, da če nekomu pušča streha, da to je, žal se zelo težko opredelim do drugih, da bi vam znala podati enoznačen odgovor.
Prav tako menimo, da je prodaja sekancev, lesnih peletov in drv neposredno potrošniku dovoljena, saj se lahko uvrsti kot izjema za nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja, kamor kamor po našem mnenju sodi zagotavljanje sredstev za ogrevanje.
Vprašanja in odgovore, ki vam bodo v pomoč lahko najdete tudi na spletni strani MGRT, ki se dnevno (do 16.00 ure) dopolnjuje: https://www.gov.si/novice/2020-03-18-posodobljeno-najpogostejsa-vprasanja-glede-sprejetega-odloka-o-zacasni-prepovedi-prodaje-blaga-in-storitev/. Vljudno prosim, da pogledate in morda boste našli odgovor na vaše specifično vprašanje ali vsaj »usmeritev« in vzporednico z vašo dilemo.
GRADBIŠČA: poglejte si tudi sporočilo tesarjem in krovcem tar za gradbene dejavnosti
V skladu z odlokom so dovoljena le dela na že obstoječem gradbišču, v kolikor ni neposrednega stika s stanovalci, da se ne ogrozi njihova varnost in zdravje. Vezano na že zgoraj navedeno, v kolikor je poslovanje med podjetji (kjer je investitor podjetje ali upravnik zgradbe, torej po pogodbah za podjetja, ustanove, inštitucije…. Seveda je tukaj osnovno vodilo pripravljenost naročnika/investitorja oz sporazumni dogovor) na že obstoječem gradbišču je delo dovoljeno. Ko smo posredovali vprašanje, če je investitor fizična oseba (lastnik, torej končni potrošnik) ali se lahko nadaljuje z delom na že obstoječem gradbišču, (naročnik v večini ni prisoten, možnosti prenosa okužb je majhna, po moji oceni smiselno ) vendar žal nismo prejeli enoznačnega odgovora. Glede na trenutne obrazložitve pristojnih menim, da se lahko nadaljujejo dela na nedokončani novogradnji (tudi za fiz. osebe), vendar to velja le za dokončanje že začetih, ne pa za na novo začete.
V nadaljevanju navajamo nekaj vprašanj in odgovorov v pomoč (tudi glede vzporednic z vašo dejavnostjo) iz spletni strani MGRT, ki se dnevno (do 16.00 ure) dopolnjuje: https://www.gov.si/novice/2020-03-18-posodobljeno-najpogostejsa-vprasanja-glede-sprejetega-odloka-o-zacasni-prepovedi-prodaje-blaga-in-storitev/:
Vprašanje: Montaža stavbnega pohištva na objektu za končnega investitorja. Objekt je novogradnja z več stanovanjskimi enotami.
Odgovor: V zvezi z delom na obstoječem gradbišču, kjer je investitor podjetje pojasnjujemo, da Odlok ne posega v razmerja med podjetji, torej med pravnimi ali fizičnimi osebami, ki opravljajo pridobitno dejavnost, ne glede na njeno pravnoorganizacijsko obliko ali lastninsko pripadnost, vendar je treba zagotoviti, da se upoštevajo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter ukrepe in odloke za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19. V kolikor je investitor potrošnik, lahko izvajalec na obstoječem gradbišču nadaljuje z dokončanjem del, v kolikor ni neposrednega stika s stanovalci.
Vprašanje: Ali Odlok o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev velja tudi za tiste storitve, ki jih gradbena podjetja opravljajo za potrošnike tako, da s potrošniki sploh niso v neposrednem stiku. Gre za primere, ko se gradijo novogradnje, popravljajo strehe, izvajajo dela na fasadi in podobo….Vsa takšna dela se tako rekoč v celoti izvajajo na prostem.
Odgovor: V skladu z odlokom so dovoljena le dela na že obstoječem gradbišču, v kolikor ni neposrednega stika s stanovalci, da se ne ogrozi njihova varnost in zdravje.Odlok pa ne posega v razmerja med podjetji, torej med pravnimi ali fizičnimi osebami, ki opravljajo pridobitno dejavnost, ne glede na njeno pravnoorganizacijsko obliko ali lastninsko pripadnost, vendar je treba zagotoviti, da se pri izvajanju del upoštevajo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter ukrepe in odloke za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19.
Vprašanje: Fasada na objektu – naročnik je upravnik zgradbe in ne fizične osebe, delavci nimajo nobenega stika s stanovalci.
Odgovor: V skladu z odlokom so dovoljena le dela na že obstoječem gradbišču, v kolikor ni neposrednega stika s stanovalci, da se ne ogrozi njihova varnost in zdravje. Odlok pa ne posega v razmerja med podjetji, torej med pravnimi ali fizičnimi osebami, ki opravljajo pridobitno dejavnost, ne glede na njeno pravnoorganizacijsko obliko ali lastninsko pripadnost, vendar je treba zagotoviti, da se pri izvajanju del upoštevajo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter ukrepe in odloke za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19.
Med vprašanji in odgovori MGRT je naveden tudi primer »Nadaljevanje začete obnove edine kopalnice/kuhinje/inštalacij v stanovanju.
Odgovor: Odlok med drugim predvideva tudi izjeme od začasne prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Te izjeme vključujejo tudi druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja. Menimo, da so takšne storitve v nujnih primerih dovoljene - na primer če se je obnova edine kopalnice že začela.«
Gradbišča, delavci na gradbiščih
Odlok ne posega v delovna razmerja, zato lahko delavci nadaljujejo z delom na nedokončanem objektu, pod pogojem, da na gradbišču ni prisotnih drugih ljudi (npr. naročnika). Poleg tega mora delodajalec upoštevati navodila NIJZ ter ukrepe in odloke za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19.«
Še dodatni nasvet:
Ker bo očitno potrebno prekiniti izvajanje nekaterih del (pogodb), predvsem s fizičnimi strankami (potrošniki), je pomembno, da to prekinitev obvezno izvedete v pisni obliki. Poleg osnovnih podatkov o objektu in vrsti del navedite, da se dela začasno prekinjajo zaradi epidemije koronavirusa, v skladu z Odlokom RS o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji in uradnimi obrazložitvami tega odloka, zaradi preprečevanja možnosti širjenja okužbe. Obvezno tudi navedite, da boste dela nadaljevali takoj, ko bodo to dopuščale okoliščine, ki so privedle do začasne prekinitve del. Obvezno pisno komunicirajte s pogodbenim predstavnikom, ki je naveden v pogodbi, če ni posebej naveden, je to izključno podpisnik pogodbe.
Ključne povezave, ki jih spremljajte:
Predlagam, da sproti spremljate spletne strani OZS tukaj kjer sproti objavljamo vse za članstvo pomembne informacije o koronavirusu, ukrepih Vlade RS in druge pomembne informacije.
Vezano na informacije glede delovno pravne zakonodaje, vljudno prosim da si pogledate vprašanja in odgovore na spletne strani OZS tukaj
DZ RS sprejel Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov (ZIUPPP), ki je 29. marca 2020 stopil v veljavo več tu
Sprejet je Zakon o interventnem ukrepu odloga plačila obveznosti kreditojemalcev, več najdete na spletnih straneh OZS tukaj
Prav tako je bil sprejet Zakon o interventnih ukrepih na javnofinančnem področju, kjer najdete ključne informacije na spletnih straneh OZS tu
Ključne informacije glede koronavirus - preprečevanje, navodila za delovne organizacije, navodila za čiščenje prostorov idr. ogledate na spletni strani Inštituta za javno zdravje tukaj.
Sproti spremljate informacije in ukrepajte v smislu varovanja svojega zdravja in zdravja svojih zaposlenih, ter seveda upoštevajte uradna navodila NIJZ in drugih državnih inštitucij.