Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
DUALNI SISTEM IZOBRAŽEVANJA

Zaključek projekta FutureSkills4Trainers in razvoj modula digitalnih kompetenc

15. 10. 2024
Avtor: Ana Dragičevič
DUALNI SISTEM IZOBRAŽEVANJA

Projekt FutureSkills4Trainers, ki se po treh letih približuje svojemu zaključku, je potekal v okviru programa Erasmus+ in je imel pomemben cilj – izboljšati in prilagoditi kompetence mentorjev v podjetjih. Projekt je potekal od oktobra 2021 do oktobra 2024, v njem pa so sodelovali partnerji iz štirih držav: Nemčije, Avstrije, Italije in Slovenije. Projekt FutureSkills4Trainers je nastal kot odgovor na spreminjajoče se potrebe na trgu dela, kjer postaja vse bolj pomembno, da imajo mentorji v podjetjih, ki skrbijo za prenos znanja na nove generacije, ustrezne veščine.

Te veščine so ključne ne samo za lažji in učinkovitejši prenos znanja, temveč tudi za prilagajanje novim delovnim okoljskim in tehnološkim razmeram. Osrednji cilj projekta je bil oblikovanje celovitega programa usposabljanja mentorjev, ki vključuje sedem izobraževalnih modulov, vsak z namenom razvijanja različnih ključnih kompetenc mentorjev, od uporabe digitalnih orodij do motivacije mladih vajencev in učencev s posebnimi potrebami.

 

MODUL 5 - Spodbujanje digitalnih kompetenc za mentorje v podjetjih

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je imela vodilno vlogo pri razvoju modula 5, ki je bil namenjen razvoju digitalnih kompetenc mentorjev. Ta modul je imel poseben poudarek na uporabi sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij pri delu z vajenci in zaposlenimi. Digitalne kompetence so postale ključne za uspešno delo mentorjev, saj omogočajo boljšo uporabo digitalnih orodij pri organizaciji dela, spremljanju napredka vajencev ter učinkovitejšo komunikacijo preko različnih kanalov, kot so družbena omrežja in druga spletna orodja. V okviru Modula 5 je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije izvedla vrsto delavnic, na katerih so mentorji pridobivali in nadgrajevali svoje digitalne kompetence. Na delavnicah so se udeleženci učili uporabe osnovnih računalniških orodij, kot so urejevalniki besedil, preglednice in orodja za oblikovanje predstavitev, pridobili znanja o varni uporabi interneta in obvladovanju spletnih komunikacijskih orodij ter skozi praktične primere spoznavali načine, kako ta orodja uporabljati pri svojem delu z vajenci in kako z njihovo pomočjo učinkovito spremljati napredek vajencev​.

Povratne informacije udeležencev na delavnicah Modula 5 so bile izjemno pozitivne. Udeleženci so izpostavili, da je bil tečaj digitalnih kompetenc za njihovo delo izjemno uporaben, všeč pa jim je bila tudi  kombinacijo različnih načinov učenja – od samostojnega študija do praktičnega dela na delavnicah. Ocenjujemo, da so udeleženci skozi delavnice uspešno pridobili potrebne kompetence za učinkovitejše mentorstvo, kar bo dolgoročno prispevalo k nadaljnjemu razvoju podjetij in zaposlenih​.

 

Zaključna konferenca v Münchnu

Projekt FutureSkills4Trainers se bo zaključil s finalno konferenco, ki bo potekala konec oktobra 2024, v Nemčiji. Na konferenci bodo partnerji predstavili rezultate projekta, vključno z razvitimi moduli za mentorje in razpravljali o možnostih za nadaljnjo uporabo teh orodij v prihodnosti. Rezultati projekta bodo zato tudi v prihodnje imeli pomembno vlogo pri izboljševanju sistema usposabljanja mentorjev in dvigovanju kakovosti izobraževanja v podjetjih.

Več informacij o projektu najdete na spletnih straneh OZS, za informacije o zaključni konferenci pa se obrnite na sodelavko Ano Dragičević (01/58-30828).

 

Uradna spletna stran projekta v angleščini >>>

Več o projektu v slovenščini na strani OZS >>>

logo futureskills12072023