
Javna pooblastila - Dovoljenja

Sporočilo za javnost - 1. transnacionalno srečanje projekta A4SUSTINNO
Avtor: Jana Franetič

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je v sodelovanju s projektnimi partnerji gostila 1. transnacionalno srečanje v okviru projekta A4SUSTINNO, ki je potekalo 3. aprila 2025 na sedežu OZS (Celovška cesta 71, Ljubljana).
Projekt A4SUSTINNO, ki je sofinanciran s strani Evropske unije v okviru programa Interreg IPA ADRION si prizadeva vzpostaviti inovativne podporne modele za zagonska podjetja in mala ter srednje velika podjetja (MSP), s poudarkom na trajnostnem razvoju in spodbujanju inovacij.
Dvodnevni dogodek je združil partnerje iz različnih držav, ki so predstavili dobre prakse, razpravljali o ključnih strateških dokumentih in načrtovali promocijske ter komunikacijske aktivnosti projekta. Poseben poudarek je bil namenjen zunanjim strokovnjakom, ki so predstavili podporne strukture za zagonska podjetja in MSP.
Projekt A4SUSTINNO predstavlja pomemben korak k bolj trajnostno naravnani in inovativni podjetniški prihodnosti na območju programa ADRION.
DNEVNI RED:
Ura |
Aktivnost/tema |
Moderator/govorci |
|
9.30 |
10.00 |
Prihod partnerjev in osvežitev |
Vsi partnerji |
10.00 |
10.10 |
Kratka predstavitev dnevnega reda in glavnih nalog projekta |
OZS, PSP |
10.10 |
10.30 |
Predstavitev projekta CreaInnovation (ključna vprašanja) |
ZRS Bistra Ptuj |
10.30 |
10.40 |
Kratka predstavitev članov DLN |
OZS |
10.40 |
12.30 |
Predstavitev podpore za startupe in MSP, ključne dejavnosti, prihodnji načrti in strateški cilji |
Zunanji eksperti/govorci: CEED, SPS ali TP LJ |
11.20 |
12.20 |
Odmor za kavo s sendviči |
Vsi partnerji |
12.20 |
13.20 |
Nadaljevanje predstavitev podpore za startupe in MSP |
Zunanji eksperti/govorci: LUI, MGTŠ, Skupnost VSŠ |
13.20 |
13.30 |
Zaključek in povzetek srečanja |
Vsi partnerji |
Na transnacionalno srečanje projekta, ki je potekalo 3. 4. 2025 smo povabili različne pomembne predstavnike, ki podpirajo MSP-je in zagonska podjetja. Projektnemu partnerstvu so predstavili razne podjetniške programe, izobraževanja, usposabljanja in ostale načine podpore zagonskim podjetjem in MSP-jem ter se osredotočili na ključne aktivnosti, ki jih izvajajo na tem področju in njihove načrte ter strateške cilje za prihodnost.
Dogodek se je začel s kratko predstavitvijo dnevnega reda in glavnih nalog, ki so vključevale predstavitev projekta za iskanje sinergij z dotičnim projektom, kratko predstavitev članov distribuiranega lokalnega omrežja – mreže DLN ter različne predstavitve poslovne podpore za zagonska podjetja in MSP-je, ključnih dejavnosti na tem področju, prihodnjih načrtov in strateških ciljev.
Projekt CreaInnovation
Projekt CreaInnovation je predstavila Mirjana Nenad iz SRC Bistra Ptuj, pomembne znanstveno-raziskovalne in razvojne ustanove, ki si z znanjem in odličnostjo prizadeva za razvoj v javnem in zasebnem sektorju. Za uspešno povezovanje znanosti in gospodarstva SRC Bistra Ptuj deluje kot spodbujevalec boljšega razvoja regije, ki temelji na znanju, inovacijah in strokovnosti, ter tako odpira možnosti za oblikovanje regije inovacij. Cilj projekta CreaInnovation – Ustvarjanje trajnostnih inovacij ter malih in srednjih podjetij z ustvarjalnimi metodologijami in procesi, ki se je zaključil 2021 je bil razširiti in poglobiti znanje in prakso ustvarjalnih metodologij in procesov v MSP-jih ter v javnih in akademskih ustanovah, ki mu je sledilo praktično eksperimentiranje pri ustvarjalnem reševanju problemov in raziskovanje potencialnih inovacijskih priložnosti. V lokalnem okolju so bili vzpostavljeni t. i. ustvarjalni laboratoriji kot prostor za ustvarjanje ustvarjalnih idej in razvoj orodij za spodbujanje ustvarjalnega podjetništva.
Člani mreže DLN
Nato je sledila predstavitev članov mreže DLN s strani Špele Žerjav iz OZS, kjer je vsak projektni partner zagotovil »odprt« seznam članov svojih distribuiranih lokalnih omrežij (DLN), ki je je odprt za vključitev novih članov, saj bomo tako lahko ustvarili najprimernejše DLN mreže na območju posameznega partnerja. DLN sledi pristopu »četverne vijačnice,« ki vključuje vlado, akademske kroge, industrijo in civilno družbo. Ta omrežja bodo olajšala prenos znanja in sodelovanje med zainteresiranimi stranmi.
Podjetje CEED
G. Andrej Šolinc je predstavil podjetje CEED, ki je podjetniško podporno okolje, kamor podjetniki prihajajo po znanje, mreženje in motivacijo. Podjetje povezuje več kot 1200 ambicioznih ustanoviteljev, ki si prizadevajo za preboj, se učijo iz preteklih neuspehov in iščejo praktično znanje od izkušenih kolegov. Zagotavlja platformo za podobno misleče voditelje, da se povezujejo in navdihujejo drug drugega. Z več kot 15-letnimi izkušnjami je tisto, kar ustvarja najboljšo vrednost za ustanovitelje in vodje, učenje drug od drugega, učenje iz izkušenj, zato so pri podjetju posledično razvili lastno metodo izmenjave izkušenj med ustanovitelji in vodji. CEED ponuja programe »ustanoviteljev,« programe »spretnosti,« skupine vrstnikov, Leaders Talk, LeaderShare, mentorstvo, mreženje ena na ena in dan izkušenj CEED.
Slovenski podjetniški sklad – SPS
V imenu Slovenskega podjetniškega sklada (SPS), ki se srečanja niso mogli udeležiti, je Ana Dragičević iz OZS predstavila, kako Slovenski podjetniški sklad podpira startupe ter mala in srednje velika podjetja (MSP) s celovitim naborom finančnih spodbud, mentorskih programov, izobraževanj in razvoja inovacij.
Slovenski podjetniški sklad je osrednji finančni sklad za podporo MSP, start-up in scale-up podjetjem z ukrepi za zmanjševanje različnih stroškov, s katerimi se podjetja srečujejo na trgu in jim nudi podporo prek izobraževalnih, usposabljanj in podjetniških programov (mentorski programi, dogodki za usposabljanje in mreženje, sheme vavčerjev, čezmejni pospeševalni programi).
Ljubljanski univerzitetni inkubator – LUI
Sledila je Špela Rozman Dolenc, ki je predstavila Ljubljanski univerzitetni inkubator, ki je eno vodilnih mest v Sloveniji za podporo in razvoj inovativnih start-upov. Osredotočen je predvsem na pomoč podjetjem, ki temeljijo na prebojnih tehnologijah (deep tech) na področjih zdravstva, umetne inteligence, napredne rabe surovin, mobilnosti, biologije, kemije, robotike in mnogih drugih.
LUI ponuja celovito podporo od zgodnjih faz razvoja, pomaga pri povezovanju z investitorji in ponuja dostop do delavnic ter mentorstvo in pravno svetovanje za novoustanovljena podjetja. Neposredno pomaga pri razvoju poslovnih modelov in iskanju sredstev, podjetnikom pa zagotavlja urejeno poslovno okolje za uspešen začetek.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport – MGTŠ
V imenu Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) je Ana Dragičević iz OZS predstavila MGTŠ, ki aktivno spodbuja razvoj inovativnega podjetništva s kombinacijo strokovne podpore, finančnih spodbud in aktivnosti za gradnjo ekosistema. Poudarek je na zmanjševanju tveganj v zgodnjih fazah razvoja podjetja in ustvarjanju ugodnih pogojev za rast poslovanja in mednarodno širitev.
Ključne aktivnosti, ki jih MGTŠ izvaja so: strokovna podpora (Program Mladi, Start-up konzorcij, Program RazvojniPlus), finančna podpora (vavčerji, nepovratna sredstva P2, Slovenski kapitalski sklad za inovativne start-upe), dogodki in promocija ekosistema (MGTŠ letno podpira okoli 160 dogodkov, povezanih s start-upi, vključno z vodilnimi konferencami, kot so PODIM, Slovenski start-up leta in Dan inovativnosti).
Skupnost VSŠ
Kot zadnji govorec na transnacionalnem dogodku je nastopil g. Nejc Gajšek, ki je predstavil Skupnost višjih strokovnih šol Slovenije (Skupnost VSŠ), ki je tudi pridružen partner v projektu.
Skupnost višjih strokovnih šol Slovenije zastopa interese javnih in zasebnih višjih strokovnih šol v Sloveniji in deluje kot strokovno združenje višjih strokovnih šol v skladu s slovensko zakonodajo. Pod okriljem ministrstva za šolstvo deluje 46 višjih strokovnih šol - 29 javnih in 17 zasebnih višjih strokovnih šol (35 študijskih programov).
Združenje višjih strokovnih šol Slovenije medsebojno sodeluje s pristojnimi strokovnimi sveti, Komisijo za akreditacijo visokošolskih študijskih programov in višjih strokovnih šol, ministrstvi, nacionalnimi agencijami, visokošolskimi zavodi in mednarodnimi združenji.
Glavne vloge Skupnosti VSŠ pri projektu so:
o Vključiti ponudnike PIU (poklicnega izobraževanja in usposabljanja) in visokošolskih izvajalcev kot deležnikov v lokalnih in regionalnih omrežjih ter sektorske strokovnjake za razvoj modulov usposabljanja na nacionalni ravni.
o Sodelovanje kot deležnik pri potrjevanju koordinacijske platforme.
o Vključevanje v mrežo sodelovanja in spodbujanje izvajanja skupnega pospeševalnega programa na nacionalni ravni med izvajalci poklicnega in visokošolskega poklicnega izobraževanja ter njihovo MSP mrežo.
Že med predstavitvami različnih govorcev so se pojavila različna vprašanja s strani projektnih partnerjev, iz katerih se je razvila zanimiva diskusija. Po uspešno zaključenem dogodku, se je diskusija in mreženje med govorniki in projektnimi partnerji nadaljevalo, med katerimi je prišlo do navezave stikov in morebitnim sodelovanjem v prihodnosti.
Med predstavitvami različnih govorcev so se pojavila različna vprašanja projektnih partnerjev, kar je vodilo v zanimivo razpravo. Po uspešnem zaključku dogodka se je nadaljevala razprava in mreženje med govorci in projektnimi partnerji, pri čemer so bili vzpostavljeni stiki in morebitna prihodnja sodelovanja.
Več o projektu: https://a4sustinno.interreg-ipa-adrion.eu/