
Kako do novih poslovnih kontaktov/poslov?
Avtor: Edina Babnik
Iščete nove poslovne priložnosti? Nove poslovne partnerje? Podizvajalce? Nove distributerje ali trgovske zastopnike? Nove tuje vlagatelje? Potem izkoristite brezplačno storitev spletne mednarodne baze poslovnih priložnosti Evropske podjetniške mreže (Enterprise Euope Network). V času krize je vsaka poslovna priložnost, ki omogoča podjetjem nove poslovne stike in posledično nove posle izjemnega pomena.
Mednarodna baza poslovnih priložnosti je mednarodnega značaja in deluje po standardiziranih postopkih, ki jih je postavila Evropska agencija za mala in srednja podjetja (EASME). Namenjena je malim in srednje velikim podjetjem, ki iščejo poslovne priložnosti v tujini. V bazi sodelujejo podjetja iz več kot 60 držav in trenutno je vpisanih več kot 5500 oglasov. Podjetja lahko brezplačno vpišejo objavo oglasa s ponudbo za poslovanje v tujini ali iščejo med ponudbami, ki so objavljene v bazi na spletni strani http://een.ec.europa.eu. Baza je učinkovito orodje za iskanje specifičnih poslovnih ponudb in povpraševanj iz tujine.
Mednarodna baza poslovnih priložnosti omogoča podjetjem, da sklenejo komercialno, finančno, tehnično ali proizvodno poslovno sodelovanje.
Kako deluje?
Evropska podjetniška mreža upravlja z največjo Evropsko spletno bazo poslovnih priložnosti. Podjetja lahko brezplačno dostopajo do baze preko spletne strani http://een.ec.europa.eu, in med kriteriji iščejo najbolj ustrezno ponudbo ali povpraševanje iz tujine. Baza omogoča iskanje med ponudbami in povpraševanji tujih podjetij in samostojen vnos ponudbe ali povpraševanj.
Podjetja lahko brezplačno kreirajo svoj račun in se prijavijo na prejemanje ponudb ali povpraševanj iz tujine glede na kriterije, ki jih nastavijo.
Kako pridobiti kontakt iz borze?
Prevedeni oglasi iz baze so vsak mesec objavljeni na zadnjih straneh revije Obrtnik podjetnik, na spletni strani Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (www.ozs.si/tuji-trgi/iskanje-poslov), na spletnih straneh vsakega posameznega partnerja slovenskega konzorcija Evropske podjetniške mreže ter na spletni strani slovenskega konzorcija Evropske podjetniške mreže (www.een.si).
Če vas zanima določena ponudba ali povpraševanje, pošljite šifro oglasa (npr. BORO20190206002) s podatki vašega podjetja (naziv in naslov podjetja, kontaktna oseba, e-pošta kontaktne osebe, spletna stran in predstavitev podjetja v dveh stavkih) po elektronski pošti na elektronski naslov: een@ozs.si. Na podlagi podatkov se pošlje zaprosilo za podatke tujega podjetja po bazi. Tuje podjetje, na katerega oglas ste se odzvali, bo z vami neposredno navezalo poslovni stik.
Podjetja pa lahko tudi sama oddajo zahtevo za več informacij o oglasu, ki jih zanima, in kontaktne podatke tujega podjetja s klikom na »Request More Information« pri posameznem objavljenem oglasu na spletni strani.
Kako oddati svojo ponudbo v bazo?
Podjetja lahko brezplačno objavijo svojo ponudbo ali povpraševanje tako, da v celoti izpolnijo obrazec v slovenščini ali angleščini, ki je objavljen na spletni strani www.ozs.si/tuji-trgi/iskanje-poslov in ga pošljejo po elektronski pošti na een@ozs.si. Obrazcu lahko priložijo slikovni material brez logotipov.
Kaj je Evropska podjetniška mreža?
Evropska podjetniška mreža (Enterprise Europe Network) je v podporo majhnim in srednje velikim podjetjem ustanovil Generalni direktorat za podjetništvo in industrijo Evropske komisije in je največja svetovna podporna mreža za mala in srednje velika podjetja z mednarodnimi ambicijami. Evropska komisija je ustanovila Evropsko podjetniško mrežo leta 2008. Sofinancira jo v okviru programa Evropske unije za konkurenčnost MSP (COSME).
Storitve mreže obsegajo naslednja področja:
- mednarodno poslovno sodelovanje,
- inovacije, prenos znanja in tehnologij,
- sodelovanje v programih EU.
Slovenski konzorcij Evropske podjetniške mreže sestavlja sedem partnerjev:
- Institut Jožef Stefan
- Univerza v Mariboru
- Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
- Gospodarska zbornica Slovenija
- Mariborska razvojna agencija
- Univerza na Primorskem
- Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije - SPIRIT Slovenija
Prisotnost mreže v slovenskem prostoru je omogočila tudi številne zgodbe uspešnega povezovanja slovenskih podjetij s podjetji v tujini. S storitvami delovanja na področju pomoči pri zaščiti in komercializaciji intelektualne lastnine, baze poslovnih priložnosti, prenosa znanja, inovacij in tehnologij, informacijami o tveganem kapitalu in posojilih, javni finančni pomoči in davčnih olajšavah ter ambasadorstvom Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu - EU-OSHA ter ambasadorstvom pri zaščiti intelektualne lastnine IPR Help desk mreža tako v družbi podpornih partnerjev omogoča prihodnost gospodarskih priložnosti Evropske unije.