Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Podaljšanje prehodnega obdobja za izvajalce del v gradbeništvu

14. 10. 2020
Avtor: Anton Šijanec

Državni zbor RS je sprejel spremembo Gradbenega zakona, ki za izvajalce del podaljšuje prehodno obdobje do 31. maja 2022. Tisti, ki ste začeli poslovati pred 1. junijem 2018, imate tako še dve leti časa za vpis v imenik vodij del. To je pomemben dosežek v pomoč članom, ki ga je OZS s svojimi strokovnimi sekcijami dosegla s pomočjo Državnega sveta RS in razumevanjem poslanskih skupin v DZ. Vseeno pa strokovne sekcije pozivajo k resnosti in opozarjajo vse, ki potrebnih pogojev za vpis še ne izpolnjujejo, da čim prej opravijo mojstrski ali drug potreben izpit.

 

Državni zbor RS je torej konec aprila sprejel spremembo Gradbenega zakona, ki v svojem 120. členu podaljšuje prehodno obdobje za izvajalce del, s tem pa do 31. maja 2022 podaljšuje t.i. prehodno obdobje.

 

Podaljšan rok za vpis vodij del

To vsem izvajalcem del, ki so z dejavnostjo začeli pred 1. 6. 2018, podaljšuje rok za vpis v imenike vodij del. Omenjeni izvajalci del, ki delajo na novogradnjah, ter še niso uredili zakonske zahteve iz 14. člena GZ, morajo torej po novem vsaj do 31. 5. 2022 v imenik vodij del vpisati vsaj eno redno zaposleno osebo z ustrezno strokovno izobrazbo in potrebnim izpitom. Ti izpiti so lahko mojstrski izpit pri OZS, delovodski izpit pri GZS ali strokovni izpit pri IZS.

Vsi kasneje registrirani izvajalci, torej tisti, ki so se registrirali po uveljavitvi novega GZ 1. 6. 2018, pa ugodnosti prehodnega obdobja nimajo in morajo pogoje izpolnjevati že takoj ob začetku opravljanja dejavnosti.

 

Zadnja priložnost za vse

Ker veliko predvsem manjših gradbenih obrtnikov in podjetij tega pogoja še ne izpolnjuje ter te to posledica tako epidemije kot tudi slabega odziva izvajalcev samih, je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije s svojimi strokovnimi sekcijami v sodelovanju in ob razumevanju Državnega sveta RS in poslanskih skupin v Državnem zboru RS dosegla, da se je prehodno obdobje podaljšalo.

Kot izpostavlja Janko Rozman, sekretar sekcije gradbincev, je bilo v razpravi v DZ večkrat in jasno poudarjeno, da je to podaljšanje zadnja priložnost za vse, ki želijo poslovati v gradbeništvu, predvsem na novogradnjah, in predvidenih izpitov še niso opravili. Dve leti se sicer sliši kot dolgo obdobje, vendar je potrebno upoštevati, da pridobitev ustreznega izpita, na primer mojstrskega izpita, zahteva čas, ki ob optimalnem poteku aktivnosti traja približno eno leto do leto in pol. Rozman zato poudarja, da: »Ni več časa za razmišljanje, vsem izvajalcem del, ki še nimajo opravljenih zahtevanih izpitov ali ustrezne strokovne izobrazbe na svojem delovnem področju zato priporočam, da takoj pristopijo k opravljanju izpitov in še pravočasno ujamejo zakonsko podaljšan rok!«

 

Do pogoja tudi z mojstrskim izpitom

Za vse izvajalce del, ki imajo dokončano vsaj srednjo poklicno izobrazbo in tri leta delovnih izkušenj, je najprimernejša rešitev opravljanje mojstrskega izpita za področje del, ki jih posamezen izvajalec izvaja. Zadnji letošnji pristopni rok za prijavo na mojstrski izpit v pa je že konec septembra!

 

Mojstrski izpit, rešitev za vpis vodij del!

Z opravljenim mojstrskim izpitom lahko torej izpolnite pogoj za vpis v imenik vodij del, ki ga za izvajanje del zahteva nova gradbena zakonodaja. Ne spreglejte pa, da se drugi letošnji jesenski pristopni rok za vpis na mojstrski izpit že približuje, ta bo 25. septembra 2020.

 

Mojstri so pomembni

Mojstri pa v okviru slovenskega poklicnega in strokovnega izobraževanja predstavljajo tudi pomembno skupino. So vrhunski strokovnjaki na svojih strokovnih področjih, podkovani s praktičnimi in strokovno-teoretičnimi znanji, ob enem pa so usposobljeni za samostojno vodenje podjetja in so v večini primerov tudi delodajalci. Prispevajo tudi pomemben del v mozaiku poklicnega izobraževanja, saj svoja znanja kot mentorji prenašajo na sodelavce in dijake pri praktičnem usposabljanju z delom.

Pridobljen mojstrski naziv pomeni odlično priložnost za večjo zaposljivost v izbranem poklicu, za podjetje pa konkurenčno prednost v dejavnosti, saj blagovna znamka »Mojster«, ki jo lahko uporabljajo mojstri, dodatno poudari odličnost njihovih izdelkov ali storitev.

 

Stroške šolnine si lahko povrnete

Ob zaključku šolanja se lahko tudi mojstri prijavijo na aktualni Javni razpis za sofinanciranje šolnin za dvig izobrazbene ravni in si povrnejo do 2.500 evrov stroškov za srednješolsko izobraževanje. Več informacij o razpisu in pogojih za sofinanciranje šolnin je dostopnih na spletni strani: www.srips-rs.si/dir.

Več o mojstrskih izpitih najdete na spletni strani www.ozs.si (Javna pooblastila-Izobraževanja-Mojstrski izpiti), za dodatne informacije pa lahko pokličete tudi Suzano Kljun na telefon 01 58 305 74.