Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com

Visokotehnološki industrijski sejmi

13. 10. 2020
Avtor: Anton Šijanec

Četverček B2B strokovnih sejmov – Ifam, Intronika, Robotics in ICT4Industry – za industrijo, obrt in podjetništvo, je udeležence popeljal v svet industrijske avtomatike, predvsem pa na enem mestu združil stroko, brez katere si danes nihče več ne more predstavljati sodobne avtomatizirane proizvodnje. Na sejmu je sodeloval tudi Odbor za znanost in tehnologijo pri OZS, ki je svoje projekte prizadevanj obrtnikov in podjetnikov pri povezovanju centrov znanj z industrijo.

IFAM 2020Strokovni sejmi Ifam, Intronika, Robotics in ICT4Industry so tudi letos zanesljivo odigrali vlogo pomembnega vsakoletnega poslovnega strokovnega srečanja akterjev industrijske avtomatike. Sejemska hiša ICM je tako tudi letos na eno mesto ob istem času uspela privabiti za nišni sejem neverjetnih 84 neposrednih razstavljavcev iz Avstrije, Belgije, Bolgarije, Hrvaške, Nemčije, Poljske, Srbije, Turčije in Slovenije, ki jih je obiskalo kar 3400 strokovnih obiskovalcev iz osemnajstih držav.

Na svoj račun je tako prišla tudi naša mlajša generacija, tako študenti, ki so prihajali sami, kot organizirane skupine osnovnošolcev in dijakov, predvsem tistih, ki jih tehnika navdušuje in so s sejmi imeli neprecenljivo priložnost, da si ogledajo, kaj bi morda lahko v svojem življenju tudi počeli.

Sejem Ifam je združil strokovnjake na področju avtomatizacije, namenjen je namreč avtomatizaciji, mehatroniki, procesni avtomatiki, proizvodni avtomatiki, avtomatizaciji logistike in označevanja, senzorski tehnologiji, merilnim sistemom in tehnologiji pogonov. Razstavljavci na njem ponujajo inovativne rešitve, prilagojene potrebam vsake stranke posebej.

Sejem Intronika je mednarodni strokovni sejem za profesionalno in industrijsko elektroniko ter elektrotehniko. Predstavil je proizvajalce in dobavitelje komponent, industrijske elektronike, merilne opreme, opreme za varnost in zaščito, zaslonov, pasivnih komponent, vgrajenih sistemov, mikro in nanosistemov, elektromehanike, periferijskih sistemov ter virov električne energije.

Sejem Robotics je novejši mednarodni B2B sejem za industrijske, kolaborativne in humanoidne robote in je edini dogodek namenjen robotiki in brezpilotnim sistemom v naši širši regiji. Udeležencem ponuja platformo za širitev znanja, izboljšanje prepoznavnosti blagovne znamke, mreženje in predstavitev najnovejših tehnologij tako v industrijski kot storitveni robotiki.

IFAM 2020ICT4Industry je strokovni sejem namenjen digitalizaciji industrije, ki pokriva področja industrijske programske opreme, industrijskih računalnikov in druge strojne opreme, komunikacije in telekomunikacije, avtomatizacije pametne proizvodnje, M2M, masovnih podatkov v oblaku, infrastrukture in podatkovne mreže, informacijske tehnologije in energije ter kibernetske sisteme.

Vse tri dni sejma je vzporedno potekal tudi poslovni forum, ki je s številnimi strokovnimi in poslovnimi temami še dodatno popestril sejemsko dogajanje, svoj vrhunec pa je dosegel z okroglo mizo Razvojne perspektive elektroindustrije v Sloveniji in regiji.

Sejemski četverček, ki našo prestolnico vsako leto spremeni v prestolnico svetovne industrijske avtomatizacije, bo v istem terminu potekal tudi prihodnje leto.

 

Okrogla miza poslovnega foruma - Za prihodnost elektroindustrije v Sloveniji se ni treba bati

IFAM 2020 OKROGLA MIZAV okviru sejemskega četverčka – IFAM, Intronika, Robotics in ICT4Industry – je Zbornica elektronske in elektroindustrije GZS pripravila okroglo mizo Razvojne perspektive elektroindustrije v Sloveniji in regiji. O prihodnosti slovenske elektroindustrije in njenem položaju na domačem in tujih trgih je poleg mag. Matjaža Čemažarja, predsednika uprave Domel Holding, d. d., prof. dr. Gregorja Dolinarja, dekana Fakultete za elektrotehniko UL, in Luke Mustafa, direktorja Fabrikor, d. o. o., govoril tudi Branko Meh, predsednik OZS. Ugotovili so, da slovenska elektroindustrija s svojimi izdelki sledi trendom in razvoju na tem področju in je konkurenčna tudi na tujih trgih. Meh je med drugim poudaril, da mali podjetniki niso izjema: »Tudi v manjših podjetjih brez sodobne tehnologije, robotike, sodobnih strojev, ne gre. Zato je izredno pomembno, da smo preko Odbora za znanost in tehnologijo OZS povezani z Institutom Jožefa Stefana, univerzami, fakultetami in da preko njih sodobno znanje prenašamo v naša podjetja in skupaj iščemo rešitve za razvoj novih produktov.«

Udeleženci okrogle mize so se strinjali še, da so za konkurenčnost slovenskega gospodarstva tudi v prihodnje ključni kakovostni kadri. Poudarili so, da če bodo šole in fakultete s svojimi programi sledile razvojnim trendom, se nam za dober položaj podjetij v elektroindustriji ni treba bati.

 

Med robote s šolami tudi naša zbornica!

IFAM 2020 OZTV vlogi strokovnega povezovanja in prizadevanjih za čim boljše sodelovanje raziskovalnih in razvojnih inštitucij z obrtniki in podjetniki ter s ciljem promocije tehničnih poklicev je na sejemskem četverčku – IFAM, Intronika, Robotics in ICT4Industry – sodelovala tudi naša stanovska organizacija. Na osrednjem razstavnem prostoru je Odbor za znanost in tehnologijo pri OZS predstavil projekte številnih sodelovanj s šolami, raziskovalnimi inštitucijami in industrijo, pri katerih poleg dijakov in študentov sodelujejo tudi naši obrtniki in podjetniki.

Sejemsko predstavitev, ki je bila usmerjena predvsem v sodelovanje in prenos znanj z mladimi, je vodil Joško Rozina, podpredsednik Odbora za znanost in tehnologijo pri OZS, ki je v času sejma na našem razstavnem prostoru sprejel številne goste s srednjih in drugih šol, povezanih organizacij in centrov znanj ter obrtno-podjetniškega zborničnega sistema in industrije. Z zadovoljstvom je izpostavil, da je razstavni prostor OZT obiskalo veliko mladih, ki so izrazili zanimanje za možnosti nadaljevanja svojih poklicnih poti v obrti in podjetništvu. Večinoma so bili to elektroniki, strojniki in računalničaji, izostali pa niso niti mehatroniki, katerih poklic postaja vedno bolj priljubljen, obiska slednjih so bili deležni tudi iz sosednje Hrvaške. Posebej je pohvalil dijake STPŠ Trbovlje, ki so na sejmu svoj projekt z velikim žarom tudi osebno predstavili. Spremljal je pogovore med dijaki in obiskovalci iz različnih šol, ti so izmenjevali svoje poglede na tehniko, izobraževanje, gospodarstvo in svoje perspektive ter mu s tem dali potrditev smiselnosti in velike potrebe po čim več predstavitvah tovrstnega povezovanja, ki ga podpira odbor. Vesel je tudi, da se mladi, predvsem dijaki četrtih letnikov, v vse večjem številu spogledujejo z ciljem nadaljnjega šolanja na različnih tehničnih fakultetah.

Projekte sodelovanja in programe za izobraževanje kadrov za številne obrtne poklice so na razstavnem prostoru predstavili partnerji našega odbora, med njimi smo lahko srečali Amiteh, d. o. o., DRM, d. o. o., Srednjo elektro-računalniška šolo iz Maribora, Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje, Šolski center Kranj, Šolski center Krško - Sevnica ter Vegovo, elektrotehniško-računalniško strokovno šolo in gimnazijo Ljubljana.