
Javna pooblastila - Dovoljenja

Dodatne obdavčitve nepremičnin ni na vidiku
Avtor: Jasmina Malnar Molek

Ministrstvo za finance sporoča, da s pristojnimi resorji pripravlja rešitve za krepitev pravne varnosti udeležencev na stanovanjskem trgu, ki bodo vplivale na ponudbo stanovanj za bivanje, ter rešitve za izboljšanje sistema registracije najemnih pogodb. Naštete rešitve so predpogoj za implementacijo ukrepov na davčnem področju za podporo stanovanjski politiki.
Vlada Republike Slovenije se zaveda resnosti stanovanjske problematike, zlasti visokih cen stanovanj in pomanjkanja dostopnih najemnih možnosti. Zato je Ministrstvo za finance konec lanskega leta v javno obravnavo posredovalo izhodišča za pripravo novega davka na stanovanjske nepremičnine, katerega glavni cilj je bil prispevati k večji dostopnosti stanovanj in spodbuditi učinkovitejšo rabo obstoječega stanovanjskega fonda.
V okviru javne obravnave izhodišč smo prejeli številne pripombe, med katerimi izpostavljamo predvsem naslednje:
- potrebo po povezovanju davčnih ukrepov s celovito stanovanjsko politiko,
- nujnost krepitve pravne varnosti tako najemodajalcev kot najemnikov,
- opozorila glede možnih posledic obdavčitve v kontekstu visokih cen nepremičnin in najemnin.
Na podlagi prejetih mnenj je bila sprejeta odločitev o celovitem in usklajenem pristopu k reševanju stanovanjske problematike s sodelovanjem vseh pristojnih resorjev.
V postopku poglobljene analize smo ugotovili, da je pred uvedbo davčnih ukrepov potrebno izvesti določene ukrepe, ki so predpogoj za pripravo celovitih rešitev za stabilizacijo stanovanjskega trga.
Ministrstvo za finance zato skupaj z Ministrstvom za solidarno prihodnost, Ministrstvom za pravosodje in drugimi resorji sodeluje pri oblikovanju potrebnih rešitev. Skozi analizo je bilo ugotovljeno, da je nujno najprej okrepiti pravno varnost lastnikov, ki so pripravljeni oddajati stanovanja, ter hkrati zagotoviti učinkovito zaščito pravic najemnikov. Posebna pozornost je zato namenjena ukrepom za krepitev pravne varnosti tako najemodajalcev kot najemnikov. Nekateri ukrepi so že vključeni v predlog novele Stanovanjskega zakona, ki obravnava ključne vidike razmerij med najemodajalci in najemniki. Poleg tega se preučujejo dodatne možnosti za hitrejše in učinkovitejše reševanje najemnih sporov, za izpeljavo katerih je nosilno Ministrstvo za pravosodje.
V pripravi so izboljšave sistema registracije najemnih pogodb, ki bodo prispevale k večji pravni preglednosti in učinkovitejšemu nadzoru nad stanjem na trgu najemnih stanovanj, preko preprečevanja sive sheme in neformalnih razmerij, ki škodujejo zakonitemu poslovanju in socialni pravičnosti.
Za državo so urejeni podatki o najemnem trgu ključnega pomena, saj omogočajo učinkovito izvajanje davčne politike, večjo pravičnost v obdavčitvi ter boljše načrtovanje stanovanjskih in socialnih ukrepov. Prav tako prispevajo k stabilnosti trga, saj spodbujajo spoštovanje zakonodaje in zmanjšujejo možnosti za spore med najemodajalci in najemniki.
Vzporedno se nadaljujejo ukrepi stanovanjske politike, predvsem z zagotavljanjem večjega števila javnih najemnih stanovanj.
Pozornost se namenja tudi spodbudam za čim prejšnjo pozidavo zemljišč, že namenjenih in ustrezno opremljenih za stanovanjsko gradnjo, ter poenostavitvi in skrajšanju postopkov za izdajo gradbenih dovoljenj.
Ministrstvo za finance bo tudi v nadaljevanju pri pripravi zakonodajnih rešitev, povezanih s to tematiko, ohranjalo odprt in konstruktiven dialog z javnostjo, stroko in vsemi ključnimi deležniki. Naš cilj ostaja jasen: oblikovati rešitve, ki bodo skladne s širšo stanovanjsko politiko ter bodo učinkovito in ustrezno podpirale stanovanjsko politiko države.
Dokler naštete rešitve ne bodo uresničene ne bomo nadaljevali z aktivnostmi glede obdavčitve premoženja z namenom pospeševanja stanovanjske gradnje.
Vir: MF