Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OZS Izobraževanje

Drugi protikoronski paket v pravo smer, predlagamo še nekaj izboljšav

23. 04. 2020
Avtor: Mira Črešnar
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ocenjujemo, da gredo ukrepi vlade v drugem protikoronskem paketu v pravo smer, vendar so potrebne še izboljšave. Med drugim pogrešamo ukrep za oprostitev najemnin in možnost odloga obveznosti iz lizing pogodb.

 

»Likvidnost je največja težava obrtnikov in podjetnikov ta hip. Kot kaže naša anketa, jih samo tretjina lahko zagotovi sredstva za izplačilo nadomestila plač delavcem na čakanju. Pomoč je treba obrtnikom in podjetnikom zagotoviti takoj, če želimo ohraniti delovna mesta in podjetja,« opozarja Branko Meh, predsednik OZS.

 

Drugi protikoronski paket predvideva tudi državno poroštvo za kredite, kar je spodbudno. Pri posojilih mikro, majhnih in srednjih podjetij bo država jamčila do višine 80 odstotkov glavnice, pri velikih podjetjih pa do 70 odstotkov glavnice. Višina likvidnostnega posojila je omejena na 10 odstotkov letnih prihodkov podjetja ali celoletnega stroška plač. V OZS predlagamo, da se  poroštvo države za mikro, majhne in srednje družbe dvigne na 90 %, omejitve za posamezno družbo pa naj se dvignejo na 20 % prihodkov in dvakratnik letnih stroškov dela.

 

V predlog zakona pa žal ni vključen odlog plačil za obveznosti iz lizing pogodb (tako kot za banke) in odkup terjatev, kar je bila vseskozi naša zahteva. Prav tako pogrešamo ukrep za oprostitev najemnin za poslovne prostore, ki so v lasti podjetij ali fizičnih oseb. Zaradi izpada prihodkov namreč mnogi najemniki poslovnih prostorov, obrtniki in podjetniki, ne morejo pokriti stroškov najemnin.

 

Varovalke v prvem protikoronskem paketu poenostavljene

 

Spodbudno je tudi, da je vlada popravila prvi paket in nekoliko razrahljala varovalke, zaradi katerih marsikdo ne bi bil upravičen do pomoči države. Vlada je upoštevala naš predlog in po dopolnitvah prvega paketa bodo tako do pomoči upravičeni delodajalci, ki jim bodo prihodki v letu 2020 zaradi epidemije upadli za več kot 10 odstotkov glede na leto 2019. Upoštevan je bil tudi naš predlog, in sicer, da se bodo v času začasnega čakanja na delo delavci na zahtevo delodajalca vrnili na delo za do sedem dni v tekočem mesecu, in ne več za sedem zaporednih dni.

 

Tudi varovalke za samozaposlene so poenostavljene. Do mesečnega temeljnega dohodka in oprostitve plačila socialnih prispevkov bodo po novem upravičeni samozaposleni, ki jim bodo prihodki letos upadli za več kot 10 odstotkov glede na leto 2019. V OZS predlagamo, da naj ukrepi veljajo tudi za tiste, pri katerih se je obseg poslovanja zaradi novih okoliščin spremenil (denimo nove zaposlitve in širitev posla).

 

O ukrepih PKP1 in PKP2 so na današnji seji razpravljali tudi člani upravnega odbora OZS. S terena prihajajo informacije, da je do kreditov še vedno težko dostopati, zato člani pričakujejo, da se bo z novimi ukrepi vlade tudi to popravilo.

 

Preberite tudi