Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OZS Izobraževanje

Izjave Jerkičeve glede starostnega upokojevanja so zavajajoče

11. 01. 2021
Avtor: Mira Črešnar

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ponovno poudarjamo, da nova zakonska podlaga glede starostnega upokojevanja prinaša zgolj normalizacijo stanja in delodajalca postavlja v enakovreden pravni položaj. Ob tem pa vnovič zavračamo trditve sindikatov, da gre pri tem za prisilno upokojevanje.

 

Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je za informativno oddajo na komercialni televiziji sinoči dejala, da so »starejši delavci preveč in odveč«. Po naši oceni so takšne navedbe zavajajoče, saj bodo tudi starejši delavci ostali v delovnem razmerju, če se bosta o tem soglasno odločila delavec in delodajalec. Prepričani smo tudi, da je interes vsakega delodajalca, da dobrega delavca, ki izpolnjuje pogoje za starostno upokojitev, obdrži v podjetju še naprej.

 

Nikakor se tudi ne moremo strinjati z navedbami sindikatov, da gre pri starostnem upokojevanju za prisilno upokojevanje. Gre samo za to, da bosta lahko o delovnem razmerju delavca, ki izpolnjuje pogoje za upokojitev, odločala tako delodajalec kot delavec. Pri tem pa opozarjamo še na en vidik. V praksi se pogosto dogaja, da mladi ne dobijo priložnosti za zaposlitev, saj nekateri starejši delavci ostajajo v delovnem razmerju še dolgo potem, ko že izpolnijo pogoje za starostno upokojitev. O tem pa delodajalec, do sedaj, ni imel pravice odločati. Menimo, da bomo z novo zakonsko ureditvijo, ko bosta o nadaljevanju delovnega razmerja odločala tako delodajalec kot delavec, zgolj uravnotežili pravni položaj delodajalcev.

 

Ukrep prav tako ne posega v pravni položaj zaposlenih starejših delavcev, saj se jim delovnopravni položaj ob izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine ne spreminja. 

Preberite tudi