Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OZS Izobraževanje

OZS letos z rekordnim številom zahtev

25. 05. 2021
Avtor: Mira Črešnar

 

 Člani Upravnega odbora OZS so na današnji seji potrdili letošnje zahteve slovenske obrti in podjetništva, ki obsegajo rekordnih 170 zahtev. Med osrednjimi zahtevami so povračilo izgube prihodkov podjetjem, ki so bila v času epidemije zaprta ali omejena pri poslovanju, kritje regresa za leto 2021 za najbolj prizadete panoge, znižanje stopnje DDV za storitve gostinstva in turizma, podaljšanje vseh ukrepov do konca leta in oblikovanje finančnega inštrumenta za okrevanje po epidemiji.

 

»Ker je malo gospodarstvo močno prizadela epidemija Covid-19, se prvi sklop letošnjih zahtev nanaša na interventne ukrepe. Ne smemo pa pozabiti na druge pereče probleme, ki v času epidemije niso kar izginili. Obrtniki in podjetniki tako še vedno dobivajo zahtevke za plačilo regresnih zahtevkov v primeru nesreče pri delu, še vedno pa ostajajo problemi na trgu dela, davčnem, zdravstvenem področju. In tudi te probleme je treba začeti reševati,« je na seji poudaril predsednik OZS Branko Meh.

Prvi sklop zahtev tako obsega interventne ukrepe, s katerimi bi pomagali najbolj prizadetim panogam. OZS zahteva, da se povrne izgubo prihodkov podjetjem, ki so morala biti zaprta oziroma so poslovala omejeno. Druga zahteva je, da se pripravi izhodna strategija za pomoč panogam, ki so bile najbolj prizadete. Oblikovati je treba finančni instrument za okrevanje, ki bo zagotavljal bistveno daljšo ročnost financiranja investicij (sprememba pogojev ročnosti, obrestne mere). Med zahtevami so še kritje regresa za leto 2021 za najbolj prizadete dejavnosti in uvedba nižje stopnje DDV (5 %) za storitve v gostinstvu in turizmu. OZS še vedno vztraja tudi pri svoji zahtevi, da podjetjem ne bi bilo treba vračati državne pomoči, ta znesek pa naj namenijo za nagrade zaposlenim in za razvoj podjetja. Prav tako naj se podaljšajo vsi ukrepi do konca leta 2021.

Drugi sklop zahtev se dotika trga dela. Določiti je treba nov odpovedni razlog (redefinicija odpovednega razloga), ustanoviti sklad za odpravnine delavcem in paritetni sklad za gradbeništvo. Še vedno pa ostaja nerešena dolgoletna zahteva zbornice, da bi bili tudi obrtniki upravičeni do polne pokojnine v primeru nadaljevanja dejavnosti po upokojitvi.  

Na področju zdravstvenega sistema ostaja zahteva po drugačni ureditvi regresnih zahtevkov zavodov do delodajalcev v primeru nesreče pri delu. Nadomestila v času bolniškega staleža, ki so v breme delodajalca, naj se skrajšajo na 20 koledarskih dni. Obenem pa naj ZZZS izplača denarno nadomestilo neposredno zavarovancu. Še vedno pa pričakujemo tudi ureditev področja poklicnih bolezni v povezavi s celovito prenovo zdravstvenega sistema.

Na področju davčnega sistema OZS zahteva uvedbo znižane stopnje davka od dohodkov pravnih oseb za mala podjetja. Ostaja tudi zahteva po spremembi dohodninske lestvice in znižanju prispevkov. Uvede naj se nižja stopnja DDV za osebne storitve s pretežnim deležem ročnega dela ter za izdelke domače in umetnostne obrti.

Na področju izobraževalnega sistema OZS zahteva učinkovitejši sistem poklicnega izobraževanja in izobraževanja odraslih. Zagotoviti je treba sredstva za sofinanciranje mojstrskih izpitov.

Šesti sklop zahteva pa se dotika poslovnega okolja. Prva zahteva OZS je ustanovitev ministrstva za malo gospodarstvo. Med zahtevami na tem področju so še sprememba metodologije za izračun omrežnin in zmanjšanje administrativnih obveznosti na področju odpadkov in embalaže. Odpravi naj se administrativne ovire pri čezmejnem izvajanju storitev in zagotovi finančno pomoč prevzemnikom družinskih podjetij. Ostaja tudi zahteva, da se uvede enotna položnica za vse kolektivne organizacije (SAZAS, ZAMP in IPF) in da se najde rešitev za sistemsko financiranje reprezentativnih zbornic.  

Letošnje zahteve slovenske obrti in podjetništva obsegajo več kot 170 različnih zahtev, kar je največ doslej.

Gostinci še vedno čakajo interventni zakon

 

Na seji UO OZS so člani obravnavali tudi problematiko v gostinstvu in turizmu. »Ministra za gospodarstvo pozivamo, da skliče strokovni svet in predstavi vsebino interventnega zakona, pa se to kar ne zgodi. Sprejemanje tega zakona tako spremljamo zgolj prek medijev, kar je za nas nesprejemljivo. Ta zakon zagotavlja obratna sredstva in sredstva za izplačilo regresa, ki so za panogo nujno potrebna. Panoga je bila zaprta več kot osem mesecev, zato tega denarja v gostinstvu in turizmu ni,« je pojasnil Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS. Da bi morali pri oblikovanju interventnega zakona sodelovati tudi ključni deležniki, so menili tudi ostali člani UO OZS.

 

Preberite tudi