Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OZS Izobraževanje
POKOJNINSKA REFORMA

OZS podpisala dogovor o predlogu pokojninske reforme

02. 04. 2025
Avtor: Mira Črešnar
POKOJNINSKA REFORMA

Po dolgotrajnih pogajanjih so socialni partnerji danes podpisali dogovor o predlogu pokojninske reforme. V OZS pozdravljamo dejstvo, da ni prišlo do napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za espeje, da ne bo obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja in da se prispevne stopnje za delodajalce ne bodo zvišale.

Ključni dosežek za OZS je, da smo uspeli ubraniti espeje pred enormnim dvigom prispevkov. Zavarovalne osnove za espeje tako ostajajo nespremenjene. Še vedno bo spodnji prag v višini 60 % povprečne plače in ne 90 %, kot je bil prvotni predlog vlade. Za ostale espeje bo še vedno zavarovalno osnovo predstavljal dobiček iz preteklega leta znižan za 25 % in ne dobiček znižan za 14 %, kar je bil predlog vlade. Še vedno bo zanje veljala kapica v višini 3,5-kratnika povprečne plače, prvoten predlog vlade pa je bila odprava kapice. To bi v praksi pomenilo, da bi se morali prispevki plačevati od celotnega dobička.

Uspeli smo ohraniti tudi višino prispevnih stopenj delodajalcev za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na 8,85 %. Predlog ministrstva je namreč bil, da bi se prispevne stopnje izenačile, torej na 12,175 % (delodajalec in zaposlen).

Pozdravljamo tudi dejstvo, da ne bo obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Še vedno pa upamo, da bodo v sklopu javne razprave iz prostovoljne vključitve v drugi steber izvzeta mikro podjetja z enim ali dvema zaposlenima, saj to zanje predstavlja dodatno oz. preveliko birokratsko breme.

»V OZS smo ves čas pogajanj poudarjali, da ne sme priti do dodatnih obremenitev obrtnikov in podjetnikov, saj bi to pomenilo zmanjšanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Razumeti moramo tudi to, da espeji nimajo enakih pravic kot zaposleni, zato jih je treba obravnavati ločeno. Espeji prvih 30 delovnih dni ne dobijo bolniškega nadomestila, nimajo regresa, božičnic in drugih ugodnosti, ki so jih deležni zaposleni. Zadovoljni smo, da je vladna stran prisluhnila našim argumentom in da ni prišlo do enormnih povišanj prispevkov za espeje,« je po podpisu dogovora poudaril Blaž Cvar, predsednik OZS.  

 

Pokojninska reforma prinaša tudi dvig upokojitvene starosti

V OZS se zavedamo, da smo glede na demografske kazalnike starajoča se družba in v tej luči tudi razumemo, da se upokojitveni pogoji do določene mere zaostrujejo. Po relativno dolgem prehodnem obdobju od leta 2028 do 2035 se bo tako upokojitvena starost dvignila s sedanjih 60 let na 62 let ter pri tistih, ki imajo manj kot 40 let zavarovalne dobe s 65 na 67 let.

Podaljšanje referenčnega obdobja za določitev pokojninske osnove v prehodnem obdobju od 2028 do 2035 z zdajšnjih 24 zaporednih let zavarovanja na 40 let s pravico do izločitve 5 poljubnih let se bo deloma omililo z višjim odmernim odstotkom.

Ohranja se tudi  status popoldanskih s.p.-jev, kar pomeni, da bodo plačevali zgolj pavšalne prispevke in ne celotnih iz naslova dejavnosti, kot je bil prvoten predlog vlade. 

Podpis dogovora, v kolikor ne pride do dodatnih obremenitev gospodarstva, je podprl tudi Upravni odbor OZS na seji minuli teden.

Preberite tudi