Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OZS Izobraževanje
SEJA UO OZS

OZS pričakuje, da dodatnih obremenitev pri pokojninski reformi ne bo

25. 03. 2025
Avtor: Mira Črešnar
SEJA UO OZS

Na današnji seji Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenje (OZS) so obrtniki in podjetniki skupaj z ministrom Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi. OZS je ponovno poudarila svoja ključna izhodišča, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna.

»V OZS smo že od samega začetka odločno nasprotovali dodatnim obremenitvam, ki bi jih lahko prinesla pokojninska reforma. Že ob napovedi poviševanja prispevnih stopenj smo imeli pomisleke. Verjamem, da je prevladal razum in da bomo prišli do rešitve, s katero delodajalci nimamo težav. Želimo ohraniti prispevne stopnje takšne kot so, saj so plače v Sloveniji že sedaj nadpovprečno obremenjene, na kar nas opozarja tudi OECD. Poleg tega pa je tudi Vlada napovedala, da bo sledila cilju razbremenitve plač. Za espeje prav tako ne sme priti do povišanj, nasprotujemo pa tudi uvedbi obveznega drugega stebra,« je uvodoma dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec pa je uvodoma pojasnil, da pokojninsko reformo potrebujemo predvsem zato, ker se kot družba staramo. »Razmerje med upokojenci in aktivno populacijo se zelo spreminja. Čez 25 do 30 let bomo morali za pokojnine odšteti okrog 16 % BDP, zdaj odštejemo približno 10 %. Reforma je zapisana tudi v načrtu za rast in odpornost,« je pojasnil minister, ki meni, da je reforma najboljše, kar se v danih okoliščinah da narediti.

Danijel Lamperger, generalni direktor OZS, je izrazil zadovoljstvo, da ne bo prišlo do višanja prispevnih stopenj, tudi pri espejih ne. »Smiselno pa bi bilo razmisliti, da se mikro podjetja z enim ali dvema zaposlenima izpusti tudi iz vključitve v drugi steber, ki je sicer prostovoljna, saj bi bilo to zanje birokratsko preveč zapleteno,« je še enkrat pozval Lamperger.  Marko Gorjak, predsednik OOZ Maribor, je ob tem izpostavil bojazen, kako bodo podjetja lahko izstopila iz sheme drugega stebra, ko se bodo enkrat vanjo vključila.

Po razpravi so člani UO OZS sprejeli sklep, da če ne bo prišlo do dodatnih obremenitev delodajalcev, bo OZS dala soglasje k pokojninski reformi.

Več vsebinskih poudarkov sledi po podpisu izjave o zaključku pogajanj.

Preberite tudi