Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Postanite član OZS Izjemne ugodnosti, svetovanje, poslovna podpora ...
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Prijavljeni ste kot
OZS blagovne znamke Družinsko podjetništvo Revija Obrtnik-Podjetnik Kartica Mozaik podjetnih MojObrtnik.com
OZS Izobraževanje

Protikoronska paketa še vedno ne rešujeta problema najemnin in lizingov

29. 04. 2020
Avtor: Mira Črešnar

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije smo vlado še pred sprejetjem prvih dveh protikriznih paketov pozvali, da upošteva naše pripombe, da bodo do pomoči lahko prišli vsi obrtniki in podjetniki, ki jih je prizadela epidemija koronavirusa. Obžalujemo, da tudi drugi protikrizni paket ne rešuje problema najemnin in obveznosti iz lizing pogodb.

»Likvidnost je največja težava obrtnikov in podjetnikov ta hip. Člani nam vsak dan sporočajo, da nimajo dovolj sredstev, da bi lahko delavcem izplačali nadomestila plač, prav tako ne regresa. Številna podjetja pa ne dobijo niti bančnih kreditov za obratna sredstva,« na stiske obrtnikov in podjetnikov opozarja Branko Meh, predsednik OZS.

Drugi protikoronski paket predvideva državno poroštvo za kredite, kar je spodbudno. Pri posojilih mikro, majhnih in srednjih podjetij bo država jamčila do višine 80 odstotkov glavnice, pri velikih podjetjih pa do 70 odstotkov glavnice. Višina likvidnostnega posojila je omejena na 10 odstotkov letnih prihodkov podjetja ali celoletnega stroška plač. V OZS smo sicer predlagali, da se poroštvo države za mikro, majhne in srednje družbe dvigne na 90 %, omejitve za posamezno družbo pa naj se dvignejo na 20 % prihodkov in dvakratnik letnih stroškov dela.

V predlog zakona žal ni vključen odlog plačil za obveznosti iz lizing pogodb (tako kot za banke) in odkup terjatev, kar je bila vseskozi naša zahteva. V protikrizni paket prav tako niso vključili naše pobude, da bi se poenostavilo postopek plačila DDV-ja po plačani realizaciji, kar bi po naši oceni prispevalo k boljši plačilni disciplini. Pogrešamo tudi ukrep za oprostitev najemnin za poslovne prostore, ki so v lasti podjetij ali fizičnih oseb. Zaradi izpada prihodkov namreč mnogi najemniki poslovnih prostorov, obrtniki in podjetniki, ne morejo pokriti stroškov najemnin.

Vlado zato pozivamo, da v tretjem protikoronskem paketu upošteva naše pripombe in prizadetim obrtnikom in podjetnikom zagotovi obljubljeno pomoč. Le hitri in ustrezni ukrepi bodo pomagali ohraniti naša podjetja in delovna mesta.  

Preberite tudi